Państwa Visa Waiver Program (na zielono)
Logo
US Department of Homeland Security

Electronic System for Travel Authorization (w skrócie ESTA, polskie tłumaczenie Elektroniczny System Autoryzacji Podróży) – wymóg rządu USA (Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego) dla wszystkich pasażerów podróżujących w ramach Visa Waiver Program (VWP). Nakłada on obowiązek elektronicznej rejestracji przed przybyciem do Stanów Zjednoczonych. Pasażerowie, którzy nie dokonają autoryzacji w ramach ESTA mogą nie zostać wpuszczeni na pokład statku powietrznego lecącego na terytorium USA. Dokonanie ESTA rekomendowane jest na minimum trzy dni (72 godziny) przed przybyciem do USA. ESTA wymagana jest przez linię lotniczą podczas odprawy biletowej (check-in), ale nie może być wymagana podczas robienia rezerwacji biletu. ESTA jest jedynie potrzebna kiedy przekraczamy granice USA drogą morską lub powietrzną, nie ma potrzeby aplikowania o ESTA gdy przekraczamy granice USA drogą lądową[potrzebny przypis].

Ważna ESTA nie daje gwarancji na przekroczenie granic USA, ostateczną decyzję o tym czy zostaniemy wpuszczeni do Stanów Zjednoczonych podejmuje urzędnik U.S. Customs and Border Protection Agency (CBP)[potrzebny przypis].

Historia

ESTA weszła w życie w sierpniu 2008. Od 12 stycznia 2009 stała się obowiązkowa dla wszystkich podróżnych z krajów należących do Visa Waiver Program (VWP). Przed 8 września 2010 aplikacja o ESTA była darmowa, po tej dacie Travel Promotion Act wprowadził opłatę za aplikację w wysokości 14 dolarów. Dana opłata pokrywa 10 dolarów dla Travel Promotion i 4 dolary dla U.S. Customs and Border Protection Agency (CBP) za koszty administracyjne[1].

Państwa Należące do Visa Waiver Program

Na daną chwilę do Visa Waiver Program (VWP) należy 39 krajów.

Krytyka

Opłata pobierana podczas rejestracji w systemie ESTA została skrytykowana przez Parlament Europejski[2]. Ambasador Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych[3] John Bruton stwierdził, że nielogicznym jest oczekiwanie, że wprowadzenie opłaty za wjazd do kraju pomoże w zwiększeniu liczby odwiedzających go turystów[4].

W związku z zachowaniem Amerykanów, od 2021 roku kraje europejskie wprowadzają analogiczny system z opłatą o nazwie ETIAS(inne języki) (Europejski system informacji o podróży oraz zezwoleń na podróż), co oznacza, że skończą się podróże bez wiz i rejestracji dla posiadaczy ich paszportów do krajów europejskich, które nierównomiernie pozwalały ich obywatelom na więcej niż oni ich własnym(jak Polska)[5].

Dodatkowe informacje

Początkowa nazwa to Electronic Travel Authorization. Na prośbę rządu hiszpańskiego zmieniono ją na Electronic System for Travel Authorization, gdyż skrót ETA kojarzył się z baskijską separatystyczną organizacją ETA[potrzebny przypis].

Przypisy

  1. Jak zdobyć autoryzację ESTA do wyjazdu do USA? [online], www.dziennikwschodni.pl [dostęp 2020-01-21] [zarchiwizowane z adresu 2019-11-28] (pol.).
  2. European Parliament criticizes ESTA fee to fund travel promotion [online], www.visabureau.com [dostęp 2017-11-23] [zarchiwizowane z adresu 2018-12-15] (ang.).
  3. John Bruton, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2016-04-18] (ang.).
  4. Travel Promotion Act of 2009 could have unintended consequences. 2009-09-04. [dostęp 2010-11-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-06-25)].
  5. Americans Traveling to Europe – EU Visa Requirements for US Citizens [online], www.schengenvisainfo.com [dostęp 2020-02-07] (ang.).

Linki zewnętrzne

  • ESTA

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się