Dzisiejsza Biblia Gdańska
Ilustracja
Pełna nazwa

Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu

Skrót(y)

DBG

Kanon

protestancki

Język

polski

Opublikowanie kompletnego przekładu

2019

Tłumacz(e)

Fundacja Źródła Życia

Źródła przekładu

Biblia gdańska z 1632 roku

Rodzaj tłumaczenia

dosłowne

Wydawca

Fundacja Źródła Życia

Przynależność religijna

Protestantyzm

Księga Rodzaju 1, 1-3
Na początku stworzył Bóg niebo i ziemię. A ziemia była bezładem i pustkowiem; ciemność była nad otchłanią, a Duch Boży unosił się nad wodami. I powiedział Bóg: niech będzie światłość; i stała się światłość.
Ewangelia Jana 3, 16
Bowiem tak Bóg umiłował świat, że swego Syna jednorodzonego dał, aby każdy, kto w niego wierzy, nie zginął, ale miał życie wieczne.

Dzisiejsza Biblia gdańska – adaptacja protestanckiej Biblii gdańskiej z 1632 roku dokonana przez zespół redakcyjny powiązany z adwentystyczną Fundacją Źródła Życia. Według wydawców przekład Biblii gdańskiej z 1632 roku został przystosowany do wymogów współczesnego języka polskiego oraz jest wolny od konfesyjnych uzależnień[1][2].

Cel wydania

Celem wydania Dzisiejszej Biblii gdańskiej była potrzeba dostępu do taniego wydania całej Biblii we współczesnym języku polskim[1].

Charakterystyka przekładu

Tekst źródłowy

Autorzy adaptacji przyjęli jako tekst bazowy najpopularniejsze wśród protestantów wydanie Biblii gdańskiej z roku 1632, która cieszyła się olbrzymim uznaniem czytelników przez ponad 350 lat. W drugiej połowie XX wieku była ona jednak stopniowo wypierana przez nowsze przekłady, między innymi Biblię warszawską. Zrozumienie staropolskiego języka nastręczało bowiem coraz większych problemów kolejnym pokoleniom.

Tetragram

Idąc za tekstem Biblii gdańskiej występujące blisko 7000 razy w oryginale Imię Boże JHWH oddano terminem – Pan.

Wydania

Prezentacja pierwszego wydania Dzisiejszej Biblii gdańskiej nastąpiła podczas trwania X Kongresu Adwentystycznego Stowarzyszenia Inicjatyw w Łodzi w dniach 6-8 grudnia 2019 roku[3].

Przypisy

  1. a b BibliePolskie.pl - Tłumaczenia ksiąg biblijnych na język polski [online], bibliepolskie.pl [dostęp 2019-12-09].
  2. Biblia (Pismo Święte) DBG, 170 x 232, miękka, ciemna [online], Fundacja Źródła Życia [dostęp 2019-12-09] [zarchiwizowane z adresu 2019-12-09].
  3. 1902 – Dzisiejsza Biblia Gdańska | Adwentystyczne Stowarzyszenie Inicjatyw [online] [dostęp 2019-12-09].

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się