Archiwum 1 (do czerwca 2008)

Metabolizm paracetamolu.

Cześć Witku! Czy masz może chęć i czas, żeby wykonać grafikę przedstawiającą metabolizm paracetamolu? Na Commons są 2 grafiki na licencji PD, więc można je dowolnie zmieniać, co się korzystnie składa, bo żadna z nich nie jest kompletna. Chciałabym, żeby nowa grafika była niejako połączeniem ich obu plus jeszcze trochę trzeba dodać, no i oczywiście podpisy muszą być w języku polskim. To niestety sporo pracy, dlatego napiszę poniżej w punktach, co trzeba by wykonać, a Ty zastanowisz się, czy to coś dla Ciebie i wtedy dasz mi odpowiedź. 1. Grafiki macierzyste to francuska i angielska.

Korzystamy z grafiki francuskiej, zmieniając to i owo:

2. Cząsteczka paracetamolu na środku, tj. w grafice francuskiej, a jej linie lekko pogrubione tj. w angielskiej, pod cząsteczką podpis paracetamol.

3. Od cząsteczki Paracetamolu dwie strzałki, jedna w lewo, druga w prawo i obie skierowane nieco do góry, tak aby mieć więcej miejsca na dole. Czyli podobnie jak w grafice francuskiej, bo na razie z niej byśmy korzystali jako z matrycy.

4. Strzałka w lewą stronę: tuż nad strzałką małymi literkami napis: 50%, a pod strzałką sprzęganie. Pod cząsteczką napis "glukuronian paracetamolu", a litera G w kolorze niebieskim i pogrubiona.

5. Strzałka w prawą stronę: tuż nad strzałką napis: 30%, a pod strzałką sprzęganie. Pod cząsteczka napis: siarczan paracetamolu. Ale zamiast SO3 należałoby domalować tj. na grafice angielskiej, czyli z wiązaniami odchodzącymi od atomu siarki S. Cała reszta, poza atomem tlenu O przy pierścieniu benzenu, w kolorze niebieskim.

6. Domalować strzałkę odchodzącą od cząsteczki paracetamolu na środku (pomiędzy tymi, które już są) i skierowana do góry. Na końcu strzałki napisać małymi literkami: postać niezmieniona w moczu, a przy strzałce 5%. ] 7. Zrobić linię przerywaną w szerz grafiki, jakby w połowie cząsteczki paracetamolu, ale nie przechodzi ona prze sama cząsteczkę. Dzieli jedynie pole grafiki na część górną (to co już jest narysowane, czyli siarczan i glukuronian paracetamolu oraz postać niezmieniona) i dolną. Po lewej stronie nad linią napisać: szlak nieoksydacyjny, zaś pod linią utlenianie.

Uff, to jakby część pierwsza (połowa) całości zmian w grafice. Masz jeszcze chęć się za to zabrać? Pozdrawiam czekając na Twoją odpowiedź. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 14:44, 4 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]

Dzień dobry! Nie spodziewałam się, że pójdzie jak po maśle. Koncept linii zaczerpnęłam stąd:

[1]

Myślę, że wydłużenie strzałek i skierowanie ich bardziej w górę pomogłoby rozwiązać ten problem, tak aby linia horyzontalna nie przechodziła przez rysunki cząsteczek. Można też zmniejszyć czcionkę w nazwach. Zobacz, co da się zrobić, bo dla mnie laika wszystko wydaje się do zrobienia, ha, ha.

To co już wykonałeś jest OK i ładnie wygląda! Jutro nie będzie mnie w sieci (także we wtorek i chyba w środę) i w ogóle w nadchodzącym tygodniu będę "w rozjazdach", co trochę skomplikuje nam współpracę nad grafiką, ale nie ma pospiechu. Poniżej podam w punktach kolejne czynności. Gdybyś utknął, to nie przejmuj się. Jak tylko będę w sieci, to zaraz się z Tobą skontaktuję. Na dziś serdecznie pozdrawiam i bardzo serdecznie dziękuję za pierwszą część grafiki. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 17:33, 5 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]

1. Dołącz z grafiki angielskiej do cząsteczki paracetamolu ciąg reakcji, które rozpoczynają się od strzałki z napisem "Monooxygenaze hydroxylation".

2. Zamiast "Monooxygenaze hydroxylation" napisz: nad strzałką 4%, zaś tuż pod strzałką CYP2E1.

3. Cząsteczkę w nawiasie kwadratowym opisz: postać przejściowa (wolny rodnik).

4. Zamiast "Rearrangement" napisz: alkilowanie.

5. Cząsteczkę podpisz NAPQI i narysuj ja na czerwono.

6. Napis "Glutatione conjugation" zmień na: sprzężenie z glutationem.

7. Wyraz Glutathione w cząsteczce zamień na glutation i napisz w kolorze zielonym.

8. Daj strzałkę od powyższej cząsteczki i napisz nad nią: hydroliza.

9. Narysuj taka samą cząsteczkę, ale zamiast glutationu napisz: cysteina, zaś cząsteczkę podpisz: sprzężenie z cysteiną.

10. Narysuj ponownie nową strzałkę i napisz nad nią: acetylacja.

11. Narysuj taką samą cząsteczkę, jak poprzednia, ale napisz nad cysteiną: N-acetyl.

12. Podpisz cząsteczkę: sprzężenie z kwasem merkapturowym.

Nowy szlak:

1. Napis "Toxicity" zmień na nad strzałką: Brak glutationu, a pod strzałką napisz: toksyczność.

2. Napis "Reactions with proteins and nucleic acids" zmień na: NAPQI reaguje z białkami i kwasami nukleinowymi - martwica wątroby, nerek i innych (płuca, neutrofile)

3. Dorysuj w wolnym miejscu, chyba po prawej stronie jeszcze jedną strzałkę bezpośrednio od paracetamolu w dół.

4. Nad tą strzałka napisz 3%, a pod nią CYP2A6 i CYP2B1.

5. Narysuj cząsteczkę paracetamolu, ale dorysuj do pierścienia jeszcze jedna grupę -OH tuz obok tej, która już jest, ale "na godzinie 5-tej".

6. Podpisz tą cząsteczkę: 3-hydroxy paracetamol.

    • Witaj! Cieszę się, że udało Ci się dalej popracować nad grafiką. Już prawie jest gotowa, jeszcze tylko kilka drobnych poprawek. Oto one:
1. Ta horyzontalna linia przerywana nie powinna dotykać cząsteczki paracetamolu, tzn. można usunąć 3 kreseczki z tej linii, które znajdują się tuż obok cząsteczki. Wystarczy, że linia przerywana będzie jedynie po bokach grafiki jako całości.
2. Napis "postać niezmieniona w moczu" chyba lepiej wyglądałby w słupku, czyli:

postać

niezmieniona

w moczu

(oczywiście bez tych przesadnych odstępów w pionie).

Dotyczy 3-hydroxy-paracetamolu:
3. Proszę przenieś na lewą stronę grafiki 3-hydroksy-paracetamol. Wydłuż strzałkę, która do niego prowadzi i skieruj bardziej na zewnątrz, aby uzyskać więcej miejsca na ten drugi szlak metaboliczny.
4. Napisz 3% nad tą strzałką, zaś określenia CYP2A6 oraz CYP2B1 pod strzałką, wzdłuż jej biegu. Odpowiednio zmniejsz rozmiar czcionki tj. w opisach strzałek w górnej części grafiki, które dotyczyły sprzęgania.
5. W nazwie 3-hydroksy paracetamol wstaw myślnik (kreseczkę) między hydroksy a paracetamol, no i oczywiście zamiast "xy" proszę napisz "ksy". Sorry, to ja się zagalopowałam z angielskiego. Czyli powinno być: 3-hydroksy-paracetamol .

Ciąg dalszy za +/- kwadrans. Na razie. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 08:39, 7 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]


Dotyczy szlaku NAPQI:
1. Proszę napisz po prawej stronie strzałki: 4% utlenianie (wątroba i nerki) CYP2E1 i jeżeli to możliwe, to w formie słupka. Odpowiednio zmniejsz czcionkę tj. w opisach innych strzałek. Strzałkę można też trochę wydłużyć.
2. Ponieważ mamy teraz miejsce po prawej stronie grafiki, to proponowałabym przenieść strzałkę z napisem alkilowanie oraz cząsteczkę związku narysowanego w kolorze czerwonym w to wolne miejsce, czyli będzie znajdować się na tym samym poziomie, co cząsteczka opisana jako forma przejściowa (→).
3. Napis postać przejściowa (wolny rodnik) proszę napisz pod tym związkiem w nawiasie kwadratowym, a nie obok tak jak teraz.
4. Strzałka z opisem "Brak glutationu" ma prowadzić od "czerwonej cząsteczki" i możemy ją teraz skierować po prawej stronie go góry w puste miejsce. Opis zrobić w formie słupka i obrysować kółeczkiem lub kwadratem. Na tym kończy się ten szlak metaboliczny.
5. Napisy brak glutationu i toksyczność (po obu stronach strzałki) lepiej będą się prezentowały umieszczone wzdłuż biegu strzałki, a nie horyzontalnie jak teraz.


6. Te cząsteczki z podstawnikami w zielonym kolorze tworzą razem jeden ciąg reakcji, dlatego dałam ten zielony kolor. Kolejność jest następująca:

Czerwona cząsteczka NAPQI

Strzałka w dół ↓ do:

(Zrób coś takiego:[2], czyli dorysuj półokrągłą kreseczkę do tej strzałki= wprowadzenie glutationu).

Cząsteczki paracetamolu z zielonym podstawnikiem glutationu, podpis pod cząsteczką: sprzężenie z glutationem.

Nowa strzałka w dół ↓ od tejże do: (opis przy strzałce: hydroliza)

Cząsteczki paracetamolu z cysteiną. Opis pod cząsteczką: sprzężenie z cysteiną.

Nowa strzałka w dół ↓ od tejże do: (opis przy strzałce: acetylacja)

Cząsteczki z N-acetylo-cysteiną. Opis: sprzężenie z kwasem merkapturowym'.

Aktualnie te strzałki stoją z boku, gdy tymczasem mają prowadzić od jednego związku do drugiego w kolejności NAPQI - paracetamol z glutationem - paracetamol z cysteiną - paracetamol z kwasem merkapturowym. Plus teraz mamy o 1 strzałkę ( z napisem acetylacja) za dużo.

Wiesz Witku, już nawet mnie się wszystko pomieszało! Proszę wykonaj to, co uda Ci się zrozumieć z tej gmatwaniny, a potem będziemy dalej dopracowywać. A najważniejsze nie denerwuj się, jak czegoś nie zrozumiesz. Dam znać w czwartek popołudniu. Serdecznie pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 10:20, 7 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]

Grafika metabolizm paracetamolu

Drogi Witku! Jest mi przykro, że masz przeze mnie tyle pracy, w dodatku mało twórczej, bo to same wzory cząsteczek. Podziwiam Cię, że znalazłeś chęci i czas! Jestem Ci bardzo wdzięczna. Pojutrze wszystko posprawdzam i dam Ci znać, bo trochę pokomplikowała mi się sytuacja zewnętrzna. Na pierwszy rzut oka jest OK. Zauważyłam jedynie kosmetyczne poprawki. Dziękuję za wszystko, co już do tej pory zrobiłeś! Serdecznie pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 22:10, 9 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]

Tak "na raty" udało mi się napisać w punktach, co należy jeszcze poprawić:
1. W tej cząsteczce narysowanej na czerwono, u dołu ma być =O zamiast -OH.
2. Z opisu pod strzałką prowadzącą do czerwonej cząsteczki usuń proszę napis: utlenianie 4%.
3. Te 3 poziome strzałki prowadzące od prawej strony ekranu do cząsteczek i opisane odpowiednio: hydroliza, acetylacja, acetylacja należy usunąć.
4. Natomiast wzdłuż strzałki pionowej prowadzącej od "cząsteczki z glutationem" do "cząsteczki z cysteiną" (przedostatnia strzałka skierowana w dół), proszę napisz: hydroliza.
5. Na następnej pionowej strzałce (prowadzącej od cząsteczki z cysteiną do cząsteczki z N-acetylo-cysteiną), czyli ostatniej strzałce, proszę napisz: acetylacja.
6. Proszę napisz N-acetyl na zielono i dodaj myślnik, czyli: N-acetyl-
7. NAPQI proszę napisz na czerwono.
8. Zmniejsz rozmiar czcionki w nazwach ("sprzężenie z glutationem", "sprzężenie z cysteiną", "sprzężenie z kwasem merkapturowym") do rozmiarów takich jak w innych opisach.
9. Jeżeli chodzi o skierowaną w dół strzałkę od paracetamolu do cząsteczki w dużym nawiasie kwadratowym, to prosiłabym o umieszczenie opisu: 4% utlenianie i CYP2E1 wzdłuż tej strzałki po obu stronach. Teraz opisy znajdują się na początku i na końcu tej strzałki.
Pracuj sobie spokojnie, w wolnych chwilach. Dobranoc. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 23:09, 9 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]
Cześć Witku! Jest idealnie! Serdeczne dzięki. Czy możesz jeszcze wykonać uzupełnienie do szlaku metabolicznego 3-hydroksy-paracetamolu? Jeżeli tak, to proszę:
  • Dorysuj do 3-hydroksy-paracetamolu strzałkę skierowaną w dół. Opis wzdłuż strzałki: metylacja.
  • Na końcu strzałki wstaw skopiowaną cząsteczkę 3-hydroksy-paracetamolu.
  • Zamień atom wodoru H w grupie OH (na godzinie 5-tej) na grupę CH3, czyli OCH3 (od pierścienia). Cyfrę 3 trzeba napisać nieco niżej.
  • Podpisz nową cząsteczkę: 3-metoksy-paracetamol.
  • Dorysuj strzałkę w dół od tej cząsteczki. Strzałkę opisz: sprzęganie z resztą kwasu siarkowego lub glukuronowego. Ten opis zrób w słupku po prawej stronie strzałki.
  • Na końcu strzałki napisz "w słupku": siarczany i glukuroniany 3-metoksy paracetamolu. Wzory strukturalne pominiemy, bo nie są zbyt ważne w tym przypadku.
  • Dorysuj teraz strzałkę skierowaną w prawo, jakby do środka grafiki, a na jej końcu napisz: mocz i weź ten napis w kółeczko.
  • Do napisu mocz doprowadź osobne strzałki od: sprzężenia z cysteiną i sprzężenia z kwasem merkapturowym. Nie wiem, jak to będzie wyglądać. W razie czego zrezygnujemy z tej opcji.
  • Być może będzie korzystne, aby zakręcić cykl reakcji po prawej stronie "do środka grafiki". Jednak trzeba zobaczyć, jak to się będzie prezentować. Chodzi o to, żeby grafika była zwarta, a nie wydłużona po prawej stronie. Zobacz, co da się zrobić technicznie. Jeżeli "to" nie będzie się ładnie prezentować, to zrezygnujemy. I to już/wreszcie byłby koniec tej grafiki. Serdecznie pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 16:49, 10 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]

Drobne zmiany

Dzień dobry Witku!

Wszystko jest jak należy. Grafika jak sam zauważyłeś jest dość wydłużona. Może rozwiążemy to w ten sposób, że:

  • strzałkę, cząsteczkę i jej podpis sprzężenie z cysteiną przeniesiemy w wolne miejsce na środku grafiki, tuż pod tym związkiem w nawiasie kwadratowym;
  • od sprzężenia z cysteiną damy strzałkę skośną w prawą stronę do cząsteczki podpisanej jako sprzężenie z kwasem merkapturowym, którą uprzednio przeniósłbyś "piętro wyżej", czyli na miejsce cząsteczki o nazwie sprzężenie z cysteiną;
  • teraz strzałka od sprzężenia z kwasem merkapturowym do balonika z moczem byłaby (tak mi się przynajmniej wydaje) na mniej więcej tej samej wysokości, co strzałka po lewej stronie od siarczanów i glukuronianów 3-metoksy-paracetamolu; a przynajmniej skrócimy grafikę o długość 1 strzałki j jednej cząsteczki, przez co będzie bardziej owalna; jak sądzisz?

Zauważyłam, że trzeba jeszcze nieco zmienić opis dwóch strzałek:

  • strzałka między związkiem w nawiasie kwadratowym a tym narysowanym na czerwono - proszę usuń tekst: "CYP2E1" oraz "wątroba i nerki"; zostaje jedynie napis "alkilowanie"
  • tekst (wątroba i nerki) w nawiasie dodaj do strzałki poprzedniej, czyli strzałki, która prowadzi od paracetamolu do związku w nawiasie kwadratowym, pod napis CYP2E1;
  • cyfrę 4% można by zapisać nad napisem "utlenianie", chodzi o tą samą strzałkę.

I to tyle. Zobacz i oceń sam, jak się będzie prezentować "zakręcenie" łańcucha przemian do środka. Dziękuję za dokonanie wszystkich poprawek i dorysowanie szlaku dla 3-metoksy-paracetamolu. Serdecznie pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 09:10, 11 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]


Dobry wieczór! Zbliżamy się do końca, jeszcze tylko kilka zabiegów kosmetycznych:
  • strzałka opisana "hydroliza" ma prowadzić od "sprzężenia z glutationem" do "sprzężenia z cysteiną" i być narysowana poziomo, skierowana w kierunku "sprzężenia z cysteiną" (teraz ta strzałka jest w formie pionowej i prowadzi od związku w nawiasie kwadratowym do "sprzężenia z cysteiną"), proszę przenieś strzałkę
  • strzałka opisana "acetylacja" ma prowadzić od "sprzężenia z cysteiną" do "sprzężenia z kwasem merkapturowym" (teraz prowadzi od "sprzężenia z glutationem" do "sprzężenia z kwasem merkapturowym"), proszę przenieś strzałkę
Spróbuj przenieść te strzałki, to zobaczymy, jak to się prezentuje. Serdecznie dziękuję i pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 23:06, 11 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]

Hej Witku! Grafika bardzo mi się podoba. Miałam inną koncepcję, ale Twoja koncepcja "wyrównania cząsteczek" jest lepsza i ładniejsza. Dziękuję. Napisz jeszcze zamiast "wprowadzenie glutationu" po prostu "glutation" - przy tej półkolistej strzałce, bo taka półkolista strzałka do strzałki oznacza sama w sobie, że ten związek chemiczny (w tym przypadku glutation) włącza się do reakcji chemicznej. Wiesz, zdaję sobie sprawę, że to nie było łatwe dla Ciebie, ani dla mnie, bo biochemię miałam x lat temu, ale udało nam się! Już nie dzisiaj, bo najwyższy czas iść spać, ale jutro lub jak będziesz miał czas, to opisz grafikę "Metabolizm paracetamolu" i wstaw jako svg na Commons i dopasuj kategorie tj. w grafice angielskiej, czyli kategoria paracetamol, biochemia, patologia, fizjologia.

Następnie poproszę Cię o wstawienie grafiki do artykułu o paracetamolu, do rozdziału "Metabolizm" na miejscu, gdzie teraz znajduje się tabelka pt.Metabolity procentowo. Tabelkę musisz najpierw usunąć, tylko daj dokładny opis w opisie zmian, np. "usunięcie tabelki i zrobienie miejsca na schemat z tymi samymi danymi", żeby jakiś (nadgorliwy) admin nie posądził Cię o wandalizm. A propos ta koszmarna tabelka to moje "dzieło". Włożyłeś w grafikę bardzo dużo pracy i chciałabym, żeby w historii tego artykułu stał Twój nick. Jeszcze raz dziękuję. Dobranoc. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 00:48, 12 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]

Nowa wersja

Cześć Witku! Nowa wersja jest lepsza - spokojna i uładzona, a nie taka "busy". Dziękuję, że jeszcze pogłówkowałeś nad ostatecznym wyglądem. Gdybyś chciał zapełnić wewnętrzne pole, to też jest to możliwe, bo jest jeszcze jedna reakcja chemiczna, którą pominęłam, bo dotyczy zaledwie 0,7% paracetamolu. Boję się jedynie, że wtedy znowu zrobi się "busy", ale możesz spróbować dorysować i zobaczyć jak się będzie ostatecznie prezentować.

  • Daj poziomą strzałkę od "sprzężenia z glutationem" skierowaną do pustego pola w grafice
  • Skopiuj cząsteczkę "sprzężenie z glutationem" i wstaw na końcu tej strzałki
  • Zmień "zielony glutation" na grupę CH3, czyli od pierścienia -SCH3 (cyfrę 3 napisz proszę nieco niżej)
  • Strzałkę opisz wzdłuż jej biegu: metylacja
  • Cząsteczkę podpisz: tio-metyl-paracetamolu (0,7%)
  • Dorysuj nową strzałkę i opisz ją: sprzęganie
  • Na końcu strzałki napisz: siarczany i glukuroniany tio-metyl-paracetamolu (chyba w słupku, aby zająć mniej miejsca)
  • Teraz narysuj od nich strzałkę do balonika z moczem. Koniec.

Nie znam się na licencjach, może taka sama jak w przypadku grafiki francuskiej i angielskiej, czyli dowolne wykorzystanie.

Grafiki chyba nie opisujmy w grafice, wystarczy że jej tytuł będzie brzmiał "Metabolizm paracetamolu".

Po wstawieniu do hasła dokładnie opiszę grafikę, czyli "Uproszczony schemat ilustrujący metabolizm i wydalanie paracetamolu u człowieka", skoro Ty nie chcesz tego zrobić, a szkoda. Ja w dalszym ciągu Cię zachęcam. W ten sposób Twój wkład zostanie zaznaczony w historii artykułu.

To hasło to efekt pracy wielu osób, między innymi Mruga, Polimerka i Michała Sobkowskiego, ale jeszcze tuzin innych osób wprowadził drobniejsze, lecz cenne poprawki. Nie można być specjalistą od wszystkiego, dlatego tak konieczna jest współpraca w hasłach interdyscyplinarnych.

Serdecznie pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 13:21, 13 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]

Cześć Witku! Wszystko jest "pico bello". Merytorycznie i wizualnie. Jeżeli o mnie chodzi, to możesz już załadować grafikę na Commons, chyba że chcesz jeszcze coś zmienić graficznie. Starałam się, żeby nie było błędów, ale mogą pojawić się (mam nadzieję, że tylko drobne) zastrzeżenia, które będziemy musieli uwzględnić w grafice. Zastanawiałam się nad poproszeniem kogoś biegłego z biochemii o sprawdzenie, ale podstawową zasadą na Wikipedii jest, że każdy robi to, na co ma chęć, więc doszłam do wniosku, że lepiej będzie poczekać na spontaniczne uwagi. Zresztą schemat opiera się na schematach i opisach z innych źródeł, więc ewentualne błędy mogą pochodzić stamtąd, chociaż IMHO jest w porządku. Jeszcze raz serdecznie dziękuję i pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 08:22, 14 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]

Podziękowanie

Za grafikę ilustrującą metabolizm paracetamolu
Dziękuję

Witku! Nie spodziewałam się, że w sumie tak szybko grafika "stanie się ciałem". Bardzo się cieszę, że po raz kolejny zechciałeś podjąć się wykonania grafiki, tym razem ilustrującej metabolizm paracetamolu w ustroju. Serdecznie Ci dziękuję za możliwość współpracy. Proszę wstaw na swoją stronę Wikipedysty symboliczną gwiazdkę. Pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 17:40, 14 lip 2008 (CEST)[odpowiedz]

Życzenia

Wszystkiego najlepszego, zdrowia, szczęścia życzy Arkadia.

Pozdrawiam. --Arkadia 23:39, 11 sie 2008 (CEST) (dyskusja)[odpowiedz]

Dziękujemy Ci za Twój wkład w rozwój Wikipedii. Chcielibyśmy jednak zwrócić Twoją uwagę na fakt, iż Wikipedia dba o swoją wiarygodność, w związku z czym oczekujemy, iż wikipedyści przestrzegać będą zasady weryfikowalności, a także będą w pisanych przez siebie hasłach podawać - zgodnie z przyjętymi zasadami - źródła, na których się opierali.

Informacje zamieszczone przez Ciebie w haśle Doepfer A-100 nie spełniają niestety tych kryteriów - nie zostały bowiem podane źródła zamieszczanych przez Ciebie informacji. Będziemy wdzięczni, jeżeli uzupełnisz ten brak. W powyższych linkach znajdziesz informacje, jak to zrobić. Jeśli mimo tego będziesz mieć z tym problem, poproś o pomoc jednego z administratorów.

Pamiętaj jednak, że bezpośrednie kopiowanie treści źródeł jest najczęściej naruszeniem praw autorskich.

Powerek38 (dyskusja) 22:14, 10 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]

Witaj! Niestety musisz, ponieważ zasady Wikipedii wymagają wiarygodnych źródeł, a inne Wikipedie nie są uważane za wiarygodne - każdy może je edytować, a zatem każdy może tam wpisać bzdury. Pozdrawiam! Powerek38 (dyskusja) 22:24, 10 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]
Dziękuję za zwrócenie uwagi na tę wewnętrzną niespójność stron z zasadami Wiki - strona WP:Źródła została już wstępnie poprawiona i dodana do listy problematycznych meta-stron. Konsultowałem tę sprawę z innymi administratorami i interpretacja jest jednoznaczna: można oczywiście tłumaczyć inne Wiki, ale tylko pod warunkiem przeniesienia podanych tam źródeł. Powerek38 (dyskusja) 12:46, 11 wrz 2008 (CEST)[odpowiedz]

Paracetamol raz jeszcze

Dzień dobry Witku! Wiem, że raczej nie zaglądasz na strony, na których odbywają się głosowania nad przyznaniem medalu dla artykułu, dlatego piszę, aby poinformować Cię, że hasło o paracetamolu, do którego wykonałeś skomplikowany rysunek ilustrujący przemiany metaboliczne i wydalanie, uzyskał medal. Myślę, że głównie Twoja grafika, która pojawiła się po przyznaniu DA, sprawiła, że hasło (efekt pracy wielu, wielu osób) ma medal. Serdecznie pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 10:06, 7 paź 2008 (CEST)[odpowiedz]

Plakat

Dzień dobry Witku! Tak znienacka wplątałam się w ideę plakatu o Wikipedii, bo gdzieś tam w głębi moich szarych komórek cały czas pamiętałam o Twoich zdolnościach graficznych. To spory projekt i trudny do realizacji, bo trzeba sprostać wymogom wielu osób. Masz chęć spróbować? Postaram się, żeby pomagała nam jeszcze przynajmniej jedna osoba uzdolniona artystycznie i posiadająca zdolność edytowania grafik i stron www. Może nam się uda, ale może też zdarzyć się tak, że się napracujemy, a nie zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie wydrukowania i rozprowadzania. Podaję Ci linki, żebyś mógł się zorientować o co dokładnie chodzi i powziąć rozważną decyzję, a nie jak ja najpierw decydować się, a potem dopiero myśleć:-))).

Oto linki:

  • Dyskusja o plakacie
  • Tekst plakatu (jeszcze w fazie roboczej)
  • Poprzednia wersja plakatu (mamy zgodę Pimke na modyfikację)

Czekając na Twoją odpowiedź – serdecznie pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 15:16, 15 gru 2008 (CET)[odpowiedz]

Pewne pomysły chodzą mi po głowie plus liczę, że jak zaczniemy pracować to i Ty (jak poprzednio) wpadniesz na korzystne rozwiązania plus może inni też dorzucą coś od siebie. Mamy też pierwowzór. Dam Ci znać jak tekst zostanie zaakceptowany i wtedy zaczniemy głowić się nad szatą graficzną. Mam pomysł na umieszczenie wizerunku Wikipedii po lewej stronie i po prawej stronie grafiki mapy Polski, a pomiędzy nimi dużą czcionką napis Wikipedia i poniżej ten slogan, a jeszcze niżej adres internetowy Wikipedii i wszystko scentrowane. Możesz zobaczyć, jak to będzie się prezentowało (plus minus) w moim brudnopisie. Cieszę się, że masz chęć wziąć udział w projektowaniu plakatu! --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 21:31, 15 gru 2008 (CET)[odpowiedz]

Pullonez

To żart - ten filmik pochodzi z odcinka wyemitowanego 1. kwietnia :) Pozdrawiam, Galileo01 Dyskusja 04:11, 16 gru 2008 (CET)[odpowiedz]

Cześć. Widzę, że masz też umiejętności tworzenia grafik wektorowych. W ramach wikiprojektu Grafiki wektorowe utworzyliśmy mniejszy projekt Ikonki dla stworzenia spójnych wikipediowych/wikimediowych ikonek, które byłyby używane w portalach, na stronach meta czy pomocy. Obecnie jest tak, że zapożyczamy różne ikonki (np. ze stajni Nuvola czy Crystal), ale zazwyczaj brakuje takich, które dobrze by pasowały do danego problemu w Wikipedii. Na razie jesteśmy na etapie ustalania jakiegoś spójnego układu ikongraficznego Wikipedii :) ale z czasem będzie potrzeba rąk do pacy przy ich tworzeniu. Proszę rozważ, czy nie pomóc w projekcie, a przynajmniej dodaj stronę do obserwowanych. Na święta już nie zdążymy ;) ale może do stycznia wejdziemy w fazę testowania prototypów. Moje wypociny widać na "wlepce" na stronie Lidii, więc raczej żadna błyskotliwość :) ale niestety chaos ikokowy to niedobra rzecz. Przykuta (dyskusja) 23:18, 22 gru 2008 (CET)[odpowiedz]

Dzięki :) Przykuta (dyskusja) 23:46, 22 gru 2008 (CET)[odpowiedz]
Jeszcze coś na długie zimowe wieczory :) Kategoria:Grafiki do przeniesienia do formatu SVG :) Zobacz zresztą tutaj: Wikiprojekt:Grafiki wektorowe. Pozdrawiam Przykuta (dyskusja) 07:48, 12 sty 2009 (CET)[odpowiedz]
Siebie dodajesz jako autora, albo piszesz coś w stylu "svg by user:Shape". Licencje powinny pozostać takie same. Na stronie pliku, jeśli jest tylko w pl wiki wpisz {{NowCommons|Nazwa pliku na Commons.svg}}. Zresztą - zobacz: Wikipedysta:Masur/brudnopis (akurat testujemy, czy jest to czytelne i zrozumiałe :) Jak coś, to po załadowaniu na Commons napisz do mnie czy Masura - czy wszystko jest ok. Pozdrawiam Przykuta (dyskusja) 07:27, 13 sty 2009 (CET)[odpowiedz]
Powinno być jeszcze źródło oryginału logo i jest tu mały problem - z tym Polishsymbol. Z Masurem próbujemy rozgryźć jak to jest z logami parków narodowych, krajobrazowych itd. Bezpieczniej zacząć od herbów :) Co do kategorii, znalazłem na Commons; commons:Category:PAN. Przykuta (dyskusja) 08:00, 14 sty 2009 (CET)[odpowiedz]

Grafiki SVG

Dzięki za nie. Ostatnio coś ta inicjatywa niestety przygasła. Masur juhu? 09:19, 15 sty 2009 (CET)[odpowiedz]

File:Herbkow.svg

Super - kolejna swietna porcja, jedynie nazwy nie te. Zajrzyj prosze do Wikiprojektu Graf. Wekt. i zobaczacz jaka powinna byc nazwa herbow/flag oraz kategoria dla nich. Pamiettaj takze, ze w zrodle warto dodac strone oficjalna z herbem - np BIP wsi/gminy, ich oficjalna strone www, a idealnie link/pelna nazwe ustawy/statutu ktory ustanowil herb. Zerknij np do Plik:POL gmina Zgierz COA.svg. przeszlij zatem plik pod nowa nazwa, podmien w haslach a do starego chyba jest na commons szablon {{bad name|tu nowa nazwa}}. dzieki! a poza tym dobra robota - chyba tez musze wrocic do tego :) Masur juhu? 08:51, 16 sty 2009 (CET)[odpowiedz]

  • polishsymbol okrsla ze "pomysl", wzor jest PD (zatem mozesz go przerabiac, publikowac), ale ty mozesz sobie inna licencja "zastrzec" twoje wykonanie (np fakt, ze zwektoryzowales). Wtedy to konkretne wykonanie jest chronione. Aczkolwiek to, zdajemy sobie z tego sprawe, iluzja. Ale masz prawo dodatkowo nadac GFDL albo (lepiej!) ktoras z licencji CC. Masur juhu? 19:18, 16 sty 2009 (CET)[odpowiedz]

Zgłoszenie Techno Party do usunięcia

Albin Czarny ("porozmawiajmy o tym") 01:51, 21 mar 2009 (CET)[odpowiedz]

Grafika do astmy aspirynowej

Witaj Witku! Dawno nie zaglądałam na Twoją stronę. Mam nadzieję, że masz się dobrze. Trochę mi głupio, bo jak tu zaglądam, to zawsze w jakiejś sprawie. I tym razem jest podobnie. Miałbyś może czas i chęci na zrobienie grafiki do hasła o astmie aspirynowej, na podstawie tej już istniejącej: tutaj. Należałoby usunąć wszystkie napisy angielskie i wstawić kilka polskich:

  1. Główne objawy astmy aspirynowej (to nagłówek)
  2. Nieżyt nosa (ze strzałką do dziurki w nosie:-)))
  3. Przewlekłe zapalenie zatok (ze strzałką do okolicy koło nosa i na czoło tak jak tu)
  4. Polipy w nosie (strzałka do drugiej dziurki w nosie:-)))
  5. Duszność po zażyciu aspiryny (strzałka do płuc)
  6. Astma oskrzelowa nasilająca się po zażyciu aspiryny (strzałka do drugiego płuca)

To tak w przybliżeniu, bo rozmieszczenie sam najlepiej dobierzesz. Jeżeli aktualnie nie masz czasu, ale miałbyś np. za kilka dni, to nic nie szkodzi. Chętnie poczekam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 14:50, 13 maj 2009 (CEST)[odpowiedz]

Witaj! Dobrze, że z Tobą wszystko w porządku. Tak trzymaj! Grafika prawie dobra. Zobacz, jak będzie wyglądało, gdy zdanie "Główne objawy astmy aspirynowej" zapisałbyś w dwóch liniach, czyli "Główne objawy", a pod tym "astmy aspirynowej". Oceń i zostaw tak, jak Twoim zdaniem lepiej się prezentuje. Na ciele trzeba jeszcze wymazać te pomarańczowe kropki po lewej stronie brzucha. Zapytam się jeszcze w portalu medycznym, bo może ktoś będzie miał jakieś zastrzeżenia/poprawki i dam Ci znać. Na razie dziękuję za to, co już zrobiłeś. Serdecznie pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 09:27, 15 maj 2009 (CEST)[odpowiedz]
Dzień dobry. Nie pojawiły się jak do tej pory wielkie zastrzeżenia co do grafiki, więc nowa wersja jest OK. Kolega w portalu medycznym zasugerował mi swoim spostrzeżeniem, aby zrobić jeszcze jedną grafikę, mam nadzieję, że nie masz nic przeciwko temu. Do tej nowej wersji grafiki, proszę dopisz jeszcze po "Główne objawy astmy aspirynowej" mniejszymi literkami "ze strony układu oddechowego". Być może trzeba też nieco zmniejszyć czcionkę pierwszego członu nagłówka. Proszę dopasuj wg uznania.
Jeżeli chodzi o drugą grafikę, to skopiuj ponownie tego sympatycznego młodzieńca i usuń wszystkie napisy angielskie.
  1. 1. Nagłówek powinien być taki: "Główne objawy ze strony skóry i błon śluzowych

w astmie aspirynowej" (tj. poprzednio w dwóch linijkach)

  1. Daj strzałki do warg, z obu stron grafiki, i proszę podpisz odpowiednio:
  • "Obrzęk warg"
  • "Obrzęk języka" (nie widać go na planszy)
  1. Daj strzałkę mniej więcej na środek szyi w połowie jej długości i proszę podpisz: "Obrzęk krtani"
  1. Daj strzałkę do tych pomarańczowych plamek na brzuchu i opisz: "Pokrzywka"
  2. Daj strzałkę na kawałek skóry, np. na przedramieniu i opisz ją: "Świąd"

Takie dwie grafiki ilustrowałyby dwie postacie astmy aspirynowej. Jak będą gotowe, to ponownie zapytam się w portalu, czy tak może być. Być może pojawią się zastrzeżenia, a wtedy konieczne będą poprawki, ale tym będziemy się martwić później:-))) Serdecznie pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 15:52, 17 maj 2009 (CEST)[odpowiedz]

  • Dzień dobry. Poprosiłam o uwagi odnośnie obu grafik w portalu medycznym. Musimy 1–3 dni poczekać. Zauważyłam, że w pierwszej grafice jest literówka – trzeba dodać y do wyrazu objaw, żeby było objawy. Poza tym IMO wszystko pięknie i ładnie:-))) Serdecznie dziękuję. Co do licencji na Commons, to zadecyduj sam. Ja zawsze daję PD, chyba że to zdjęcie osoby prywatnej. Witku, dam znać, jak wypowiedzą się Wiki-medycy. Serdecznie pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 16:33, 19 maj 2009 (CEST)[odpowiedz]
    • Witaj w weekend! Myślę, że możesz już w wolnej chwili umieścić obie grafiki w Commons. Michał Komorniczak przyjrzał się obu grafikom, za co jestem mu wdzięczna. Nie pojawiły się żadne zastrzeżenia:-))) Potem umieść je w haśle Astma aspirynowa w rozdziale obraz kliniczny, a jak coś będzie nie tak, to poprawię. Opis pod rysunkiem ma być taki sam jak na grafice. Mam nadzieję, że u Ciebie też jest tak słonecznie i ciepło jak u mnie. Pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 15:24, 23 maj 2009 (CEST)[odpowiedz]
      • Hej! Widziałam grafiki. Fajnie, że już stoją. Masz rację – trzeba jeszcze powiększyć literki w opisie grafiki, tak "na oko" myślę, że o 0,5 do 1x. Najlepiej jest, jak można przeczytać opis grafiki będącej w tekście, bo to ułatwia jego zrozumienie. Gdy kliknie się na powiększenie, to nie ma możliwości porównania z treścią. Sama nie wiem, jak to się stało, że nie zauważyłam tego wcześniej i nie powiedziałam Ci o tym. Wybacz. Jak znajdziesz chwilkę czasu, to proszę powiększ te literki. Z góry serdeczne dzięki. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 17:56, 27 maj 2009 (CEST)[odpowiedz]
  • Dzięki i dobranoc, bo już grubo po północy, więc czas spać. W przeciwnym razie po nieprzespanej nocy ma się zagwarantowany wisielczy humor. A tu weekend i dobry humor się przyda. Pozdrawiam. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 00:54, 30 maj 2009 (CEST)[odpowiedz]
    • Pozwoliłam sobie dołożyć kilkanaście bajtów do Twojej strony osobistej:-))) Nie wiem tylko, jak zrobić takie ładne obramowanie userboksu, więc proszę zrób to sam. Naprawdę bardzo się cieszę, że znalazłeś czas na wykonanie tych dwóch ilustracji. Podniosły wartość i przejrzystość hasła. Jeszcze raz dziękuję. Miłego weekendu. --Hortensja Bukietowa (dyskusja) 01:08, 30 maj 2009 (CEST)[odpowiedz]

Szablon

Chodzi o drugie imię - Hansjorg. Żadna strona oprocz plwiki ani it.wiki o tym nie wspomina. Stąd ten szablon. Plati dyskusja 12:07, 24 lip 2009 (CEST)[odpowiedz]

Inaczej to zrozumiałem. Jeśli z artykułu zniknie drugie imię (sam tego nie usunę, bo tak naprawdę nie wiem czy on miał drugie imię czy nie), lub zostanie dodane do tego drugiego imienia porządne źródło, wtedy będzie można ściągnąć szablon. BTW, wg Filmwebu to Giovanni Giorgio Moroder. Tak, natknąłem się na ten artykuł podczas czytania o rzekomych kontrowersjach na Wikipedii kilka miechów temu :) Plati dyskusja 20:46, 24 lip 2009 (CEST)[odpowiedz]

odp

link jest całkowicie zbedny DingirXul Dyskusja 08:41, 22 sie 2009 (CEST)[odpowiedz]

linki zewnetrzne nie sa zrodlem, zamiast poszukac porzadnych zordel i dodac przypisy dodajesz linki ktore tylko smieca artykul DingirXul Dyskusja 21:36, 22 sie 2009 (CEST)[odpowiedz]

Kategorie

Witaj. Dziękuję za wskazówki :). Poprawiam kategoryzację masowo od kilku dni, mogę czasem (oby nie za często :)) coś pominąć. Przepraszam i obiecuję poprawę, choć bracy jeszcze bardzo dużo. Pozdrawiam. Stefaniak ---> śmiało pytaj 18:51, 6 gru 2009 (CET)[odpowiedz]

Oczywiście, że nie :). Cenię każde słuszne uwagi, a pomimo stażu (niekiedy długiego) każdy popełnia błędy i uchybienia. Serdecznie pozdrawiam. Stefaniak ---> śmiało pytaj 15:47, 7 gru 2009 (CET)[odpowiedz]

DNU

Rafostry 13:43, 20 gru 2009 (CET)[odpowiedz]

Korg Legacy Collection

Rafostry 13:44, 20 gru 2009 (CET)[odpowiedz]

Phoscyon

Rafostry 13:45, 20 gru 2009 (CET)[odpowiedz]

Ad. DNU

Witaj. Mam nadzieję, że nie wziąłeś do siebie tego bombardowania zgłoszeniami na Twojej stronie dyskusji. Akurat się tak niefortunnie zdarzyło, że jesteś autorem 3 z kilkunastu zgłoszonych przeze mnie artykułów. Co więcej, nie upieram się nawet na bezwarunkowe skasowanie tychże, po prostu (według mojej opinii) z haseł nie wynika ich encyklopedyczność. Jestem jednak przekonany, że gdyby wykazać w wiarygodnym źródle, że ten czy tamten jest liderem w swojej dziedzinie, to zmieniłoby to stan rzeczy. Z drugiej strony o takie źródło mogłoby być ciężko. W każdym razie, te hasła nie były wybrane pod kątem Twojego autorstwa. Pozdrawiam Rafostry 02:48, 21 gru 2009 (CET)[odpowiedz]

Szablon:bez infoboksu

Helo! Warto wstawiać ten szablon do dyskusji artykułu - efekt jest ten sam, a nie straszy on czytelnika. Pozdrawiam serdecznie. Paterm >Odpisz< 10:30, 26 gru 2009 (CET)[odpowiedz]

Roland Juno-G

mbartkow (dyskusja) 13:37, 28 lut 2010 (CET)[odpowiedz]

Operator (elektronika)

Cześć. Nie gniewaj się, ale moim zdaniem to hasło nic nie wnosi, od czasu utworzenia (prawie 3 lata temu) pozostaje w formie szczątkowej. Pozostałe moje argumenty na stronie poczekalni. pozdr. mbartkow (dyskusja) 13:46, 29 mar 2010 (CEST)[odpowiedz]

We Are Back

Elfhelm (dyskusja) 18:41, 21 sty 2011 (CET)[odpowiedz]

terapia reparatywna

napisałeś w dyskusji: "Moim zdaniem istnieje stereotypowe przekonanie o homoseksualiźmie jako chorobie, a więc czymś co można leczyć. Kwestia nad którą toczy się tutaj dyskusja może (choć nie musi) utwierdzać czytelników w tym przekonaniu. Nie forsuje pov'u, pragnę tylko neutralności i zgodności faktami". Proszę uzasadnij mi dlaczego nie należy homoseksualizmu nazywać zaburzeniem? Podaj też w jaki sposób i w jakich okolicznościach wyrugowano homoseksualizm z DSM. Pozdrawiam Pyroforos (dyskusja) 13:33, 11 cze 2011 (CEST)[odpowiedz]

Odp:Infoboksy

Odp:Infoboksy

Cześć! W tej sprawie odbyła się dyskusja w Kawiarence ([3]). Pozdrawiam :), Wiktoryn <odpowiedź> 00:11, 22 lip 2011 (CEST)[odpowiedz]

Dark Dungeon Music

Sciencedigger (dyskusja) 16:15, 25 sty 2012 (CET)[odpowiedz]

D16 group

Emptywords (dyskusja) 01:11, 29 gru 2013 (CET)[odpowiedz]

Polgrunt

Wostr (dyskusja) 23:33, 25 sty 2017 (CET)[odpowiedz]

Invitation to Rejoin the Healthcare Translation Task Force

You have been a medical translators within Wikipedia. We have recently relaunched our efforts and invite you to join the new process. Let me know if you have questions. Best Doc James (talk · contribs · email) 12:34, 2 August 2023 (UTC)


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się