Nie wiem czy nie należy przywrócić poprzedniej wersji, bo z tym planem Balcerowicza coś mi tu nie pasuje Bieniasxyz 09:11, 24 cze 2005 (CEST)[odpowiedz]

Kwestia autorstwa tzw. "Planu Balcerowicza" jest możliwa do ustalenia, jednak nie jestem w stanie tego dziś zrobić.

Pewnym jest natomiast, iż NIE był on "napisany przez ekspertów MFW". Był co najwyżej z nimi konsultowany, przede wszystkim z prof. Jeffrey'em Sachs'em.

Dalej, rola samego prof. Balcerowicza jest albo wyolbrzymiana przez jego mniej rozgarniętych krytyków (zniszczył całą gospodarkę, przez niego zbankrutowały PGRy itp. brednie), albo marginalizowana, zwłaszcza przez intelektualistów posiadających inne, zwykle bardziej lewicowe poglądy gospodarcze. Prawdą natomiast jest, iż niejakim hobby wicepremiera od lat wielu było konstruowanie różnych teoretycznych programów naprawy gospodarki PRLu, ewentualnie możliwych do wcielenia w tamtym systemie. W tym celu przewodził specjalnemu zespołowi, jednak rezultaty jego prac nie zostały wcielone w życie. Aczkolwiek ta inicjatywa została zapamiętana, toteż gdy premier Mazowiecki konstruował swój gabinet prof. Balcerowicz był na krótkiej liście potencjalnych kandydatów na "polskiego Ludwiga Erharda". A był z nich jedynym naprawdę przygotowanym do tej roli.

[1] W artykule zalinkowanym wyżej wspomina się jako autorów, rozumianych jako osoby mające wpływ na kształt "Planu" (oprócz oczywiście samego Balcerowicza): prof. Jeffreya Sachsa, prof. Stanisława Gomułkę, dr Stefana Kawalca i dr Wojciecha Misiąga, a faktem powszechnie znanym jest, że te nazwiska nie wyczerpują listy. Z pewnością dr Stefan Kawalec i dr Wojciech Misiąg, podobnie jak inni polscy współtwórcy (poza prof. Gomułką) nie byli wtedy ekspertami MFW.

Toteż zmieniam wpis w tym miejscu na bardziej neutralny i proszę by ktoś kompetentny przejrzał ten tekst.

Studenci po Stiglitzu?

Nie rozumiem, po co dodawać, czyje cytaty wywiesili francuscy studenci dwa lata temu. Studenci wywieszają różne rzeczy, nie zawsze mądre. I niby czego to dowodzi? To hasło powinno dotyczyć IMF, a nie poglądów anonimowych studentów sprzed dwóch lat. Usuwam i pozdrowienia.


Neoliberalizm?

Była premier Thatcher, jedna z najpopularniejszych polityków o poglądach neoliberalnych (ocierająca się o libertianizm gospodarczy) napisała w książce "Sztuka rządzenia" że, IMF powinnien być zlikwidowany, bo doprowadził do większej biedy niż była wcześniej. Więc krytyka Stiglitza jest populistyczną lewicową retoryką. Warto było by wpisać krytykę Margaret Thatcher.--83.11.175.109 00:24, 29 lis 2006 (CET)[odpowiedz]

Co z Czarnogórą?

Mam takie pytanie: jeżeli Serbia i Czarnogóra się podzieliły to w której grupie powinna być Czarnogóra, w członkach czy państwach nienależących do IMF? Jak na razie nie ma jej nigdzie...

Krytyka MFW - uwagi

Jedną z najważniejszych zasad wikipedii jest Encyklopedyczność, której mimo moich poprawek nadal brakuje temu artykułowi (Po ponownym obejrzeniu mojej edycji widzę, że w zasadzie to poprawilem głównie stylistykę a nieencyklopedyczność została. Dlaczego tak zrobilem ? O tym niżej)


Fragmentu:

"Przybierały one bardzo agresywny i nieuporządkowany charakter, co ułatwiało ich dyskredytację, tym bardziej, że organizacje te początkowo nie potrafiły w jakiś nieco bardziej konkretny sposób argumentować swoich poglądów. Ten rodzaj krytyki media na całym świecie ośmieszały jako protesty znudzonych bogatych nastolatków, którzy pod pretekstem solidarności z najbiedniejszymi tego świata chcieli się po prostu wyżyć."

nie skasowałem jedynie ze względu na przewidywany przeze mnie opór osób które napisały tą treść. Weddług mnie ten fragment (pomijając wyjątkowo jaskrawą nieencyklopedyczność) nie za bardzo nadaje sie do tego artykułu. Tą treść należy raczej umieścić w artykułach opisujących organizacje antyglobalistyczne lub ich protesty. Forma protestu i sposób ich opisu przez prasę nie ma prawie żadnego zwiazku z tytułem artykułu "Międzynarodowy Fundusz Walutowy". Jest oderwana od tematu.


Odnośnie tego co poprawilem - biorąc pod uwagę czas trwania MFW mało prawdopodobne żeby alterglobaliści byli pierwsi w jego krytyce.

"Pierwszymi, którzy podnieśli otwartą krytykę prowadzonej przez MFW polityki były różne organizacje antyglobalistyczne, do których ostrych demonstracji doszło w czasie wielkich forów gospodarczych, m.in. w Seattle i w Genui."

Oprócz tego wydaje mi się, że pierwszy z cytowanych fragmentów nie spełnia warunku bezstronności - stwierdzenie o braku "jakiś nieco bardziej konkretnych sposobów argumentowania" trąca daleko posuniętym subiektywizmem. Jeśli formułuje sie takie sądy to wypada podać źródła.

Jeśli błędy nie zostaną poprawione lub nie pojawia sie jakies argumenty w dyskusji tego artykułu z pewnością w przyszłosci skasuje podany fragment lub po przeedytowaniu przeniose do innego artykułu

--Ksusel (dyskusja) 21:09, 11 lut 2008 (CET)[odpowiedz]

Antyglobaliści/ Alterglobaliści

Na razie wstawiłem szablon {{POV}}.

Poprzednia wersja:

Działalność MFW wielokrotnie poddawana była krytyce. Jedną z ważniejszych sił sprzeciwiających się praktykom stosowanym przez MFW są organizacje antyglobalistyczne. Do ostrych demonstracji inicjowanych przez te organizacje doszło między innymi w czasie wielkich forów gospodarczych w Seattle i Genui. Przybierały one bardzo agresywny i nieuporządkowany charakter, co ułatwiało ich dyskredytację, tym bardziej, że organizacje te początkowo nie potrafiły w jakiś nieco bardziej konkretny sposób argumentować swoich poglądów. Ten rodzaj krytyki media na całym świecie ośmieszały jako protesty znudzonych bogatych nastolatków, którzy pod pretekstem solidarności z najbiedniejszymi tego świata chcieli się po prostu wyżyć.

Aktualna wersja:

Krytyków polityki MFW i instytucji pokrewnych nazywa się organizacje antyglobalistyczne. Ich aktywność jest najlepiej zauważalna podczas demonstracji z okazji tzw szczytów czyli zjazdów członków globalnych instytucji. Podczas protestów niejednokrotnie dochodzi do starć z policją, co ma zazwyczaj miejsce podczas prób wdarcia się na teren obrad. Największe tego typu zajścia miały miejsce m.in. w Seattle i Genui (gdzie zginął jeden z demonstrantów). Spotykały się one z brutalnymi atakami służb bezpieczeństwa oraz niezrozumieniem ich struktury, celów i taktyk przez media, które wykreowały wizerunek alterglobalisty - chuligana. A zarzuty alterglobalistów wobec globalnych firm i instytucji takie jak: obniżanie standardów pracy w krajach rozwiniętych, przez przenoszenie produkcji do krajów, w których pracownicy nie mają praktycznie żadnych praw, uzależnianie krajów rozwijających się od polityki MFW co niejednokrotnie doprowadziło do epidemii głodu, niedemokratyczny charakter instytucji i organizacji mających największy wpływ na kształt globalizacji etc. Lecz ten rodzaj rodzaj krytyki (korporacyjne) media na całym świecie ośmieszają i trywializują przedstawiając jako protesty znudzonych, bogatych nastolatków, którzy pod pretekstem solidarności z najbiedniejszymi tego świata chcą się po prostu wyżyć.

I tak naprawdę żadna z tych wersji, jawnie łamiących zasady NPOV, się nie nadaje – a zostawienie sprawy samej sobie będzie skutkowało jedynie wojnami edycyjnymi. Nie zajmuję się tą działką, także ewentualną korektę pozostawiam komuś na stałe zajmującemu się tym hasłem. triskaidekafil Dyskusja? czy e-mail? 01:06, 25 lut 2009 (CET)[odpowiedz]

IMF

IMF jest też lotniskiem w Indiach, nie należy dodać tego?

Rga ♺☺ 12:28, 1 maj 2008 (CEST)[odpowiedz]


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się