Adresowanie "międzynarodowe"

Niemiecka poczta (Deutsche Post) również nie zaleca stosowania skrótów Państw przed kodami pocztowymi:

Bei Sendungen ins Ausland werden keine Länderkennzeichen (z. B. F, NL) vor Ortsnamen bzw. N gesetzt. Der Name des Ziellandes steht in Großbuchstaben auf Deutsch, Französisch oder Englisch in der letzten Zeile unterhalb der Ortsangabe. Der Ort ist ebenfalls in Großbuchstaben in lateinischen Schriftzeichen, möglichst in der Sprache des Bestimmungslandes anzugeben

Źródło: http://www.deutschepost.de/dpag?tab=1&skin=hi&check=yes&lang=de_DE&xmlFile=1015713

--178.36.251.95 (dyskusja) 14:08, 14 lis 2012 (CET)[odpowiedz]



Cześć, przepraszam, że się wtrącę:

1) A nie jest Polska czasami podzielona na 10 okręgów, skoro rozpoczynają się one od 0 do 9 i żadna cyfra nie jest pominięta?

2) Czy rozdział "Międzynarodowy kod pocztowy" ma w ogóle jakiś sens? W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, czy coś takiego w ogóle istnieje, natknąłem się na same wskaźniki, iż na przesyłkach międzynarodowych kod pocztowy wraz z całym adresem (blok krajowy adresu) powinno się pisać tak jak w przesyłkach krajowych danego państwa (w tym również Polski), dodając jedynie pod spodem pełną nazwę państwa docelowego wielkimi literami w języku państwa, z którego przesyłka jest nadawana, lub po angielsku albo po francusku. To wszystko. Owszem, niektóre kraje wymagają z góry pisania skrótu swego państwa przed kodem pocztowym (np. Litwa, Łotwa, Słowenia, Szwecja, Finlandia, Mołdawia), ale o tym oficjalnie zadecydowały poczty tych krajów, skrót jest składnikiem ich kodu pocztowego, także w przesyłkach krajowych w tych państwach, i do tego należy się stosować. Nie zastępuje ten skrót jednak podania nieskróconej nazwy państwa docelowego wielkimi literami w ostatniej linijce adresu.

A oto odpowiedź samej Poczty Polskiej na moje pytanie: Szanowny Panie, W nawiązaniu do przesłanego przez Pana e-maila, dotyczącego interpretacji i zasad funkcjonowania międzynarodowego kodu pocztowego, uprzejmie informujemy, iż Poczta Polska nie przewiduje w sposobie adresowania umieszczania znaku, identyfikującego dany kraj, po którym pisany jest kod pocztowy. Zgodnie z artykułem RL 123 ustęp 3.3 Regulaminu Poczty Listowej (Berno 2005 r.) (zmienionego z dniem 1 września 2006 roku), Poczta Polska nie zaleca, aby kod pocztowy podawany na przesyłkach przeznaczonych do krajów, które zalecają, by go umieszczać przed nazwą miejscowości przeznaczenia, był poprzedzony kodem kraju EN ISO 3166-1 Alpha 2, po którym następuje myślnik. Nie oznacza to jednak że nazwa kraju przeznaczenia nie powinna być napisana słownie. Mamy nadzieję, że powyższe wyjaśnienie potraktuje Pan jako wyczerpujące i rozsztrzygnie ono Pana wątpliwość. Z poważaniem Centrum Usług Pocztowych Centrala w Warszawie

Chciałem zadać to samo pytanie również operatorowi strony http://www.kody-pocztowe.info/ , na której nalega się na pisanie na przesyłkach z zagranicy tzw. "międzynarodowego kodu pocztowego" w postaci "PL-12345". Dotychczas brak reakcji ze strony operatora na moje pytanie.

O poprawnym adresowaniu w niemal wszystkich krajach świata można się dowiedzieć na stronie Powszechnego Związku Pocztowego (UPU) http://www.upu.int/post_code/en/postal_addressing_systems_member_countries.shtml .

Może należy więc dokonać pewnych zmian w artykule "Kod pocztowy". Pozdrawiam, Krzysiek

Efekty wprowadzenia systemu PNA

Taki jest tytuł, a treść -- same cele. 85.222.86.17 (dyskusja) 01:37, 8 lis 2008 (CET)[odpowiedz]

Wybaczcie, ale to zdanie nie ma rąk i nóg... "Instytucje Poczty Polskiej otrzymały w sektorze 9 stref 0 i 5 numery od 40 do 49 70 – 9 40 do 49 instytucje poczty 75 – 9 50 do 99 posiadacze skrytek"

Wyszukiwarka kodów pocztowych

Moim skromnym zdaniem najlepszą wyszukiwarką kodów pocztowych jest http://bazy.hoga.pl/kody.asp.

największe miasta

Wymienione "19 największych miast" nie są wcale największymi miastami w Polsce, od wymienionych Kielc i Rzeszowa większe są Sosnowiec i Częstochowa

Mapa kodów pocztowych

Jak myślicie, czy ta strona z mapą kodów pocztowych wnosi jakąś wartość do artykułu ? http://mapa-kodow-pocztowych.pl/

Cyfry strefowe

Nie rozumiem czemu przy liście "największych miast" z przydzielonymi kombinacjami cyfr strefowych jest Elbląg i Radom jak na mapie widać wyraźnie, że te miasta nie mają własnego kodu. Poza tym, ta lista nie przedstawia największych miast tylko miasta będące stolicą województwa w czasie wprowadzenia kodów pocztowych (1973). Swoją drogą świetny pomysł władz wprowadzać system kodów pocztowych 3 lata przed gruntowną zmianą podziału administracyjnego (1976) - wiele miast większych niż te obecne na liście nie dostało własnego kodu (Radom. Częstochowa czy Sosnowiec - tylko Gdynia jakimś sposobem dostała swój kod :D).

Pomysł był naprawdę świetny. Niestety, nie mieli na etacie jasnowidza, to nie potrafili przewidzieć, że podział się zmieni. A ówczesna władza nie za bardzo się kwapiła do ujawniania swoich pomysłów. Grzexs (dyskusja) 11:59, 18 maj 2017 (CEST)[odpowiedz]

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się