"a z racji tego, że jest niewielkim znakiem, jest często od nich trochę grubszy" -- tego bym nie powiedział ale nie kłócę się.

Uwagi: należy dodać rozdział o wstawianiu miękkich podziałów w programach DTP itp.

Draco flavus 14:05, 27 lut 2006 (CET)[odpowiedz]

Kreskę dywizu grubszą od kreski myślnika widziałem w różnych publikacjach. W tekście jest wspomniany miękki łącznik – czy to wystarcza w kwestii miękkich podziałów? --xywek 16:43, 30 wrz 2006 (CEST)[odpowiedz]


Dywiz, pauza i półpauza z klawiatury

Widzę, że chąc nie chąc dołączyłem do sporu w kwestii, czy podawać w artykule sposoby wprowadzania znaków pauzy, półpauzy i dywizu do tekstu, czy nie. Dzisiaj nie zaglądając zbyt głęboko do historii edycji uporządkowałem cały artykuł, dodając właśnie więcej informacji dot. klawiaturologii. Żeby jednak nie obciążać nimi głównego tekstu, zrzuciłem je do przypisów.

Moim zdaniem warto w jakiejś formie utrzymać te informacje, ze względu na trudność, jaką wielu osobom sprawia ich znalezienie podczas edycji tekstów. Zgodnie z zasadą ułatwiania postępowania tym, którzy chcą zadać sobie trud postępowania poprawnie.

Szczerze mówiąc podobne zmiany dotyczące sposobów wprowadzania znaków kresek (tj. przypisy) chciałbym zrobić także w artykule Pauza/Półpauza, ale wstrzymam się do momentu poznania Waszych opinii.

--xywek 16:43, 30 wrz 2006 (CEST)[odpowiedz]

No i super. Przypisy (czyli tak naprawdę informacje uzupełniające) są złotym środkiem pomiędzy minimalistami i maksymalistami. Beno @ 00:20, 1 paź 2006 (CEST)[odpowiedz]

To należy robić to konsekwentnie, a Linux, a MAC OS. Dalej jestem zdania o sposobie wpisywania pauz i półpauz należy pisać w artykulie Pauza/Półpauza. Draco flavus 13:19, 2 paź 2006 (CEST)[odpowiedz]

OK, elegancko byłoby podać instrukcje dla innych OS-ów. Dla Maków wziąłem instrukcję z Pauzy. Dasz jakiś opis dla Uniksa/Linuksa?

Co do miejsca umieszczenia głównego opisu jak wpisywać znaki pauzy i półpauzy, to zgadzam się, że lepszy jest artykuł Pauza/Półpauza niż Dywiz. Ale może z sekcji Dywiz w systemach informatycznych zrobić osobny artykuł, nazwany np. Znak kreski poziomej w systemach informatycznych, do którego kierowałyby linki i z Pauzy, i z Dywizu. Co ty na to?

Na razie poszerzyłem tylko przypis w Dywiz o instrukcje dla Maków, a w artykułe Pauza informacje instruktażowe zrzucam do przypisu.

--xywek RSVP 18:23, 3 paź 2006 (CEST)[odpowiedz]

Dlaczego nie łącznik?

Mamy łącznik opcjonalny, więc konsekwentnie powinien być również łącznik nieopcjonalny. Tymczasem jako łącznik stoi disambig z czerwonym linkiem [łącznik (ortografia)], a ludzie i tak wszędzie walą nieistniejący miękki myślnik. Trzeba tu przynajmniej sekcję dla łącznika opcjonalnego zrobić, żeby można było dobrze linkować. -- Andrzej P. Wozniak (Usher - dyskusja) 23:03, 10 sty 2007 (CET)[odpowiedz]

Proszę o źródła

Bardzo mi zależy na źródle tego zdania z artykułu, szczególnie dokładniejsze dane na temat tych słowników: "Należy jednak dodać, że wbrew temu ustalonemu zwyczajowi typograficznemu słowniki ortograficzne dopuszczają przy przenoszeniu pomijanie łącznika w drugim wierszu." -- Haudek 22:52, 20 maja 2007 (CEST)

Witam, na mojej stronie dyskusyjnej znajdziesz informacje. Pozdrawiam Draco flavus 21:31, 21 maja 2007 (CEST)
Może te informacje kiedyś tam były, ale teraz ich nie widać. Pozdrawiam Jsbien (dyskusja)

Dywiz to nie łącznik

Dywiz (-) jest używany do przenoszenia wyrazów, łącznik (—) do łączenia wyrazów różnych od siebie, a myślnik (–) w reszcie przypadków. --178.182.43.177 (dyskusja) 20:31, 12 kwi 2011 (CEST)[odpowiedz]

Dywiz i myślnik to jest to samo.

Po prostu ten sam znak ma różne zastosowania tak jak kropka, która albo kończy zdanie albo jest umieszczana na końcu skrótu, ale nikt nie wymyśla jej wtedy innej nazwy.

Dywiz to niezupełnie łącznik

Dywiz to znak typograficzny, łącznik -- znak pisarski (akurat zawsze zapisywany dywizem). Ale fakt, że nawet fachowcy to olewają, por. http://sjp.pwn.pl/slowniki/dywiz.html

W uzupełnieniu pozwolę sobie wskazać, że we wstępie do artykułu podano, że dywiz nie jest znakiem interpunkcyjnym, a w tabeli na końcu już jest.


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się