Definicja czcionki do uzupełnienia

Moim zdaniem potrzebne uzupełnienie definicji czcionki (na początku artykułu) informacjami podanymi na końcu artykułu. Całą sekcję "Znaczenia pojęcia" sekcję przeniósłbym do pierwszego akapitu, bo opisane są w niej różne znaczenia terminu "czcionka", co należy do definicji. --xywek RSVP 14:28, 6 paź 2006 (CEST)

Składanie tekstu w praktyce

Ciekawi mnie jak w praktyce wyglądało składanie tekstu z pojedynczych czcionek? W czym umieszczano czcionki składanego tekstu? Nie widziałem o tym urządzeniu/przedmiocie informacji w żadnym z pokrewnych artykułów nt. zecerstwa. --xywek RSVP 14:28, 6 paź 2006 (CEST)

  • To urządzenie wygląda jak długa linijka/ szyna w której układa się kolejne litery, nie jestem pewna czy mam gdzieś zdjęcie, ale jeśli uda mi się wybrać do Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi, to postaram się dowiedzieć jak to się profesjonalnie nazywa --Ixtlilto 22:08, 24 maja 2007 (CEST)

Nazywa się wierszownik. Beno @ 15:59, 25 maja 2007 (CEST)

Kiedy w młodosci pracowalem w drukarni (myłem tam okna) to widziałem też, że czcionki dużych rozmiarów (druk plakatów) zecer układał na stole, puste miejsca (spacje) uzupełniał pustymi czcionkami, obwiązywał to wszystko sznurkiem i przenosił do prasy drukarskiej. To naprawdę była sztuka, bo tekst był równy i wyjustowany. --Drozdp 16:16, 25 maja 2007 (CEST)

Hasła Czcionka, Font i Krój pisma są bardzo do siebie podobne. Czcionka niekoniecznie znaczy tylko urządzenie. W informatyce, jest to taki krój pisma.95.49.217.76 (dyskusja) 13:35, 8 gru 2010 (CET)

„Kolor czcionki” nie na miejscu

Cały artykuł skupia się na metalowych klockach służących do drukowania, natomiast rozdział „Kolor czcionki” traktuje o czymś zupełnie innym – o wydrukowanym tekście. Moim zdaniem powinien zostać usunięty z tego artykułu. --Zorobabel 13:50, 26 sie 2014 (CEST)


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Podziel się