Góry Beanna Beola zbudowane z kwarcytów kambryjskich.
Widok Connemary z drogi N59.

Connemara (irl.: Conamara, Chonamara) – region w zachodniej części Connachtu na terenie zachodniej Irlandii.

Położenie

Obszarem obejmuje zachodnią część hrabstwa Galway oraz południową hrabstwa Mayo. W skład Connemary wchodzą tereny fiordów Killary Harbour, obszary wokół Zatoki Kilkieran, po jezioro Corrib na wschodzie. Od północy, zachodu i południa granicą jest Ocean Atlantycki.

Nazwa pochodzi od grup plemiennych Conmacne Marine wczesnego Średniowiecza, które zamieszkiwały tereny Connachtu.

Connemara jest tradycyjnie podzielona na część północną i południową. Podział ten stanowią góry Twelve Bens i rzeka Owenglin, która wpada do morza w Clifden. Znaczna większość terenów Connemary to tereny górzyste lub bagienne. Powszechnie występują torfowiska. Na obszarze Connemary znajduje się Park Narodowy Connemara.

Klimat

Klimat Connemary jest typowo morski, wilgotny. Wilgotność przekracza na ogół 70%, a niekiedy dochodzi do 100%. Latem temperatury nie przekraczają 24 °C. Latem przelotny deszcz pada niemal codziennie, czasami kilka razy dziennie. Zimą temperatury nie spadają nigdy poniżej zera. Opady rozłożone są mniej więcej równomiernie w ciągu roku. Ich szczyt przypada na miesiące jesienno-zimowe (październik, listopad, grudzień). W okresie jesiennym i zimowym na wybrzeżu częste są silne sztormy.

Bardzo silny sztorm o charakterze huraganu pod koniec lat trzydziestych XIX wieku spowodował ogromne zniszczenia i śmierć wielu osób na terenie Connemary. Będąca jego konsekwencją katastrofa ekonomiczna oraz zaraza ziemniaczana spowodowały masową emigrację ludności z regionu. W rezultacie ludność Connemary w przeciągu XIX wieku spadła o ponad połowę. Do dziś Connemara pozostaje jednym z najsłabiej zaludnionych regionów Irlandii.

Ludność

Connemara jest regionem słabo zaludnionym. Brak większych miast. Pojedyncze farmy oddalone są od siebie czasem o kilka kilometrów, a niekiedy nawet kilkanaście kilometrów. Ze względu na silną emigrację od połowy XIX wieku liczba mieszkańców większości wiosek jest znacznie mniejsza niż 200 lat temu. Niektóre wioski całkowicie przestały istnieć, a na ich terenie znaleźć można jedynie ruiny dawnych domów i zabudowań gospodarczych. Nazwy takich wiosek pozostają na mapach jedynie martwymi toponimami.

Pod względem językowym Connemara jest największym w Irlandii (drugim jest Donegal) obszarem, gdzie język irlandzki jest, obok angielskiego, językiem żywym, używanym powszechnie przez mieszkańców regionu w komunikacji codziennej. Populacja Connemary wynosi 32 000 osób, z tego 20 - 24 tysiące mówi po irlandzku.

Kultura

Connemara stanowi ważny ośrodek irlandzkiej muzyki ludowej. Niemal w każdej większej wiosce znajduje się pub, w którym muzyka ta jest wykonywana przez kilkuosobowe zespoły amatorskie.

W pobliżu granicy Connemary, lecz już poza jej obszarem, położone jest miasto Galway, stanowiące jeden z głównych kulturalnych centrów zachodniej Irlandii. Około 10% ludności miasta posługuje się językiem irlandzkim. W mieście ma siedzibę National University of Ireland w Galway, umiejszczany w rankingach w drugiej - trzeciej setce najlepszych uniwersytetów świata. Na uniwersytecie wykłady odbywają się w językach irlandzkim i angielskim.

Regionowi poświęcona jest piosenka Michel SardouLes Lacs du Connemara[1].

Przypisy

  1. Les lacs du Connemara: de la chanson à la nature sauvage. L-Irlandais.fr. [dostęp 2021-12-26]. (fr.).

Bibliografia

  • Oficjalna strona Connemary. connemara.ie. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-02-27)].

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się