CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa
Państwo

 Polska

Siedziba

Warszawa

Data założenia

sierpień 1991

Nr KRS

0000167095

Położenie na mapie Warszawy
Mapa konturowa Warszawy, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa”
Ziemia52°14′51″N 20°59′17″E/52,247639 20,988028
Strona internetowa

CASE – Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych – Fundacja Naukowa – prywatna instytucja badawcza działająca na zasadach non-profit, powstała we wrześniu 1991. Głównym celem CASE jest rozwijanie i upowszechnianie wiedzy o gospodarce, a także tworzenie i propagowanie propozycji rozwiązań z dziedziny polityki gospodarczo-społecznej.

Fundacja CASE jest w światowej czołówce think tanków, zajmując 1. miejsce wśród instytutów znajdujących się w Europy Środkowej i Wschodniej. W rankingu Global Go-To Think Tank 2016, CASE plasuje się również na trzecim miejscu wśród najlepszych światowych think tanków zajmujących się polityką społeczną (“Top Social Policy Think Tanks”)[1].

Misja

Misją CASE jest dostarczanie obiektywnych analiz ekonomicznych i upowszechnianie konstruktywnych rozwiązań problemów gospodarczych. Wychodząc naprzeciw wyzwaniom związanym z transformacją, reformami, integracją i rozwojem, CASE ma na celu poprawę społeczno-ekonomicznej sytuacji społeczeństw.

Historia

Początki CASE sięgają sierpnia 1991. Wówczas 10 ekonomistów zaangażowanych w proces transformacji ekonomicznej w Polsce (zob. niżej) podpisało akt założycielski nowego instytutu ekonomicznego, posiadającego status prawny fundacji. Fundacja stała się instytucją zaangażowaną w badanie i wspomaganie procesu transformacji w większości krajów post-komunistycznych w Europie Środkowej i Wschodniej oraz byłego ZSRR. Od 1998 CASE rozpoczęło budowę sieci swoich organizacji-córek w innych krajach regionu. Od początku pierwszej dekady XXI w. rozpoczął się proces budowy instytucjonalnych aliansów z innymi instytucjami badawczymi i doradczymi w Europie i poza nią.

W grudniu 2000 rada Fundacji zaakceptowała strategię przekształcenia CASE w międzynarodowy instytut badawczy koncentrujący się na problemach integracji europejskiej, transformacji oraz gospodarki globalnej. Ten strategiczny kierunek rozwoju został wzmocniony w latach 2005-2006 poprzez podjęcie problematyki rozwoju ekonomicznego (w odniesieniu do krajów rozwijających się) oraz rozszerzenie działalności CASE na nowe obszary geograficzne, m.in. na kraje Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. 

Do grupy założycieli należeli: Ewa Balcerowicz, Barbara Błaszczyk, Tadeusz Baczko, Władysław Brzeski, Krzysztof Chmielewski, Andrzej Cylwik, Marek Dąbrowski, Anna Fornalczyk, Stanisława Golinowska i Jacek Rostowski.

Obszary działalności

Najwcześniejsze projekty CASE koncentrowały się na zagadnieniach transformacji systemowej w krajach postkomunistycznych i formułowaniu strategii rozwoju gospodarczego. W ramach misji doradczych eksperci przekazywali wiedzę i doświadczenie politykom gospodarczym w kilkunastu krajach. Zakres prowadzonych prac systematycznie się zwiększał, obejmując pod koniec lat 90. także inne kluczowe zagadnienia, w tym integrację Unii Europejskiej, oraz związane z tym procesem społeczno-gospodarcze wyzwania dla regionu.

Obecnie CASE prowadzi badania w zakresie kształtowania polityk i pomocy badawczo-rozwojowej w obszarach: wzrost i handel, polityka fiskalna, rynek pracy, polityka społeczna i demografia, innowacje, polityka energetyczna i klimatyczna.

CASE w oparciu o zespół międzynarodowych ekspertów ekonomicznych i pracowników biura w Warszawie realizuje następujące działania:

  1. Prowadzenie niezależnych badań i analiz.
  2. Upowszechnianie wiedzy o ekonomii oraz wyników własnych badań.
  3. Doradzanie rządom, międzynarodowym organizacjom i sektorowi pozarządowemu przy opracowywaniu strategii reform gospodarczych w dziedzinie polityki monetarnej i fiskalnej, liberalizacji cen, prywatyzacji, liberalizacji handlu zagranicznego oraz polityce społecznej.
  4. Popularyzacja wiedzy i zachęcanie do publicznej debaty poprzez organizację konferencji, seminariów, staży naukowych oraz wizyt studyjnych.
  5. Wspieranie rozwoju i niezależności organizacji pozarządowych w krajach postkomunistycznych.

Kierownictwo

  • Przewodniczący Rady Fundacji – Ewa Balcerowicz
  • Przewodniczący Rady Naukowej Fundacji – Anders Aslund
  • Prezes Zarządu – Izabela Styczyńska
  • Wiceprezes Zarządu – Grzegorz Poniatowski

Organizacje-córki

CASE jest współzałożycielem regionalnej sieci think tanków, do której należą:

  • CASE – Białoruś[2]
  • CASE – Gruzja[3]
  • CASE – Kirgistan[4]
  • CASE – Mołdawia[5]
  • CASE – Zakaukazie[6]
  • CASE – Ukraina[7]
  • CASE – Doradcy[8]
  • Institute for Economy In Transition[9].

Linki zewnętrzne

  • Oficjalna strona fundacji
  • The Economic Policy Institutes Network (EPIN). epinetwork.org. [zarchiwizowane z tego adresu (2008-07-17)].

Przypisy

  1. http://repository.upenn.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1011&context=think_tanks
  2. CASE – Białoruś
  3. CASE – Gruzja
  4. CASE – Kirgistan
  5. CASE – Mołdawia. [dostęp 2007-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-09-30)].
  6. CASE – Zakaukazie. [dostęp 2007-08-09]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-06-12)].
  7. CASE – Ukraina
  8. CASE – Doradcy. [dostęp 2014-02-03]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-17)].
  9. Institute for Economy In Transition

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się