Club Sportif Grevenmacherluksemburski klub piłkarski z siedzibą w mieście Grevenmacher, we wschodnim Luksemburgu.

Historia

Klub został założony w 1909 jako Stade Mosellan. Obecną nazwę nadano mu w 1919.

Podczas niemieckiej okupacji w czasie II wojny światowej nazwa zespołu została zmieniona na FK Grevenmacher. Był to element germanizacyjnej polityki gauleitera Gustava Simona. Poprzednią nazwę przywrócono w 1944.

W sezonie 1949/50 Grevenmacher po raz pierwszy zagrał w luksemburskiej ekstraklasie. W 1951 klub awansował do finału Pucharu Luksemburga, w którym przegrał jednak z SC Tétange po dodatkowym meczu.

W latach dziewięćdziesiątych Grevenmacher już na stałe zadomowił się w czołówce ligi luksemburskiej. W sezonie 1993/94 został wicemistrzem kraju i po raz pierwszy swojej historii zakwalifikował się do Pucharu UEFA. W 1995 po wieloletniej przerwie drużyna znów zagrała w finale krajowego pucharu, który wygrała, pokonując w dwumeczu Jeunesse Esch. Od sezonu 1992/93 Grevenmacher tylko raz kończył sezon w drugiej połowie tabeli, zajmując przy tym siedmiokrotnie drugie miejsce.

W sezonie 2002/03 klub po raz pierwszy w swojej historii wygrał ligowe rozgrywki i zapewnił sobie grę w eliminacjach Ligi Mistrzów. W tym samym roku wygrał też Puchar Luksemburga, kompletując dublet.

Sukcesy

Zwycięstwo (1x): 2002/03
Drugie miejsce (7x): 1993/94, 1994/95, 1995/96, 1996/97, 1999/00, 2000/01, 2001/02
Zwycięstwo (3x): 1994/95, 1997/98, 2002/03
Drugie miejsce (4x): 1950/51, 1952/53, 1953/54, 1958/59

Europejskie puchary

Grevenmacher dziewięciokrotnie brał udział w europejskich rozgrywkach.

Runda kwalifikacyjna (1x): 2003/04
Runda kwalifikacyjna (2x): 1995/96, 1998/99
Runda kwalifikacyjna (6x): 1994/95, 1996/97, 1997/98, 2000/01, 2001/02, 2002/03

Klub nigdy nie wygrał dwumeczu w europejskich pucharach, ale notował sukcesy w pojedynczych spotkaniach.

• W sezonie 1995/96 w Pucharze Zdobywców Pucharów Grevenmacher pokonał w pierwszym meczu na własnym stadionie Reykjavíkur 3:2, ale w rewanżu na Islandii poległ 0:2 i odpadł z rozgrywek, przegrywając w dwumeczu 3:4.
  • W sezonie 2000/01 Grevenmacher przegrał pierwszy mecz w Pucharze UEFA z HJK Helsinki na wyjeździe 1:4. By awansować dalej musiał u siebie wygrać co najmniej 3:0. Zwyciężył jednak wynikiem o jedną bramkę mniejszym.
  • W sezonie 2002/03 Grevenmacher podejmował w Pucharze UEFA cypryjski Anorthosis Famagusta. Po porażce w meczu na Cyprze 0:3, wygrał na własnym stadionie 2:0 i do awansu zabrakło mu dwóch bramek.

Grevenmacher zremisował też w europejskich rozgrywkach dwa mecze, w sezonach 1996/97 z Dinamo Tbilisi (Puchar UEFA) i 2003/04 z Leotar Trebinje (eliminacje Ligi Mistrzów).

Legenda do wszystkich tabel:

• Q – runda eliminacyjna, 1/16, 1/8, 1/4, 1/2 – odpowiednia faza rozgrywek, Grupa – runda grupowa, 1r gr – pierwsza runda grupowa, 2r gr – druga runda grupowa, F – finał, R – runda, PO – play-off