Albrecht I Habsburg
Ilustracja
ilustracja herbu
Król Rzymian (Niemiec)
Okres

od 1298
do 1308

Koronacja

1298

Poprzednik

Adolf z Nassau

Następca

Henryk VII Luksemburski

Książę Austrii
(razem z Rudolfem II (do 1283) i
Rudolfem III (1298-1307))
Okres

od 1282
do 1308

Poprzednik

Rudolf I Habsburg

Następca

Leopold I i Fryderyk III

Dane biograficzne
Dynastia

Habsburgowie

Data urodzenia

1255

Data śmierci

1 maja 1308

Miejsce spoczynku

Katedra w Spirze

Ojciec

Rudolf I Habsburg

Matka

Gertruda von Hohenberg

Małżeństwo

Elżbieta Tyrolska
od 1274
do 1308

Dzieci

Anna, Agnieszka, Rudolf III, Elżbieta, Fryderyk III Piękny, Leopold I, Katarzyna, Albrecht II Kulawy, Henryk Łaskawy, Meinhard, Otto Wesoły, Jutta

Albrecht I Habsburg (ur. 1255, zm. 1 maja 1308 nad rzeką Reuss koło Brugg[1]) – od 1282 r. książę Austrii[2], od 1298 r. król Niemiec[2].

Życiorys

Wczesne lata

Urodził się w lipcu 1255 r. W 1282 r., za zgodą elektorów Rzeszy, ojciec, król Rudolf I, nadał Albrechtowi w lenno Księstwo Austrii, dziedzictwo po wymarłych Babenbergach. Rudolf starał się zapewnić synowi sukcesję w Niemczech, jednak elektorzy obawiali się rosnącej potęgi rodu Habsburgów. Wobec tego po śmierci Rudolfa I (1291) w 1292 r. tron przejął niespokrewniony z Habsburgami Adolf z Nassau.

Wybór na króla Niemiec

Detronizacja Adolfa z Nassau, wybór na króla Albrechta I Habsburga.

Rządy Adolfa z Nassau były bardzo niepopularne. Albrecht zdobył wobec tego tron w lipcu 1298 r., kiedy wybrano go w Moguncji jako antykróla przeciwko królowi Adolfowi z Nassau[1]. Koronował się miesiąc później w Akwizgranie. Albrecht zwyciężył przeciwnika w bitwie pod Göllheim[2] (Adolf z Nassau zginął w bitwie) i stał się jedynowładcą Rzeszy.

Polityka wewnętrzna

Albrecht próbował zdobyć dla Habsburgów sukcesję hrabstw Holandii i Zelandii w Niderlandach. Na tym tle doszło do konfliktu z elektorami-arcybiskupami Moguncji Gerardem II z Eppsteinu, Kolonii Wigboldem z Holte i Trewiru Dietrichem von Nassau oraz palatynem Renu Rudolfem I Wittelsbachem. Na próbę pozbawienia go tronu król odpowiedział odebraniem majątków królewskich, które elektorzy bezprawnie zajęli, oraz anulowaniem ceł nałożonych od 1250 r. na kupców i szlachtę w Nadrenii. Znacznie osłabiło to siłę nadreńskich elektorów. Konsekwentnie później prowadził politykę popierania miast i obrony chłopów i żydów.

Polityka zagraniczna

Nieprzyjazne były stosunki pomiędzy Albrechtem a papiestwem. W 1295 r., jeszcze jako książę austriacki Albrecht zawarł sojusz z przeciwnikiem papieża Bonifacego VIII, królem FrancjiFilipem IV. Ponadto Albrecht nie zabiegał o poparcie papieża[1], a ten uważał się za zwierzchnika władzy królewskiej i cesarskiej w Niemczech. Z czasem, wobec odmowy uznania elekcji zmienił politykę wobec Bonifacego, licząc na możliwość koronowania się na cesarza. Zerwał przyjazne stosunki z Francją i popierał sukcesję Andegawenów, podopiecznych papieża, na Węgrzech. W 1303 r. papież uznał nawet elekcję Albrechta Habsburga, w zamian za co Albrecht obiecał, że żaden z jego synów nie zostanie wybrany na króla niemieckiego bez zgody papieża.

Habsburgowie w Czechach

W 1306 r., gdy zamordowano Wacława III, nadał Czechy w lenno swojemu synowi, Rudolfowi III[1] (odbierając je Henrykowi Karynckiemu). Rudolf zmarł jednak w 1307 r., a przejęcie władzy w Czechach przez Habsburgów nie udało się (tron po Rudolfie przejął znowu Henryk Karyncki, potem Luksemburgowie).

Wyprawa do Turyngii

W 1307 r. Albrecht wyprawił się do Turyngii przeciw landgrafowi Fryderykowi I z rodu Wettynów. Poprzednik Albrechta, Adolf z Nassau, wykupił kraj od poprzedniego władcy, landgrafa Albrechta II Wyrodnego, ale ten ostatni został usunięty z tronu. Król próbował przywrócić zależnego od Korony władcę, lecz został pokonany w bitwie pod Luckau w maju tego roku.

Śmierć i pochówek

Pogrzeb królów Adolfa z Nassau i Albrechta Habsburga w 1309 r. w katedrze w Spirze

Albrecht I zginął zamordowany (1308) przez bratanka[1] Jana Parricidę[3], kiedy tłumił bunt w Szwabii. Pochowany w Spirze[1]. Nowym władcą został Henryk VII Luksemburski.

W kulturze

Małżeństwa i potomstwo

Albrecht ożenił się 20 grudnia 1274 r. z Elżbietą Tyrolską, córką hrabiego Tyrolu Meinharda II i Elżbiety Wittelsbach, córki księcia Bawarii Ottona II i miał z nią razem siedmiu synów i pięć córek:

Przypisy

  1. a b c d e f Albrecht I Habsburg (król Niemiec 1298–1308) [online], TwojaHistoria.pl [dostęp 2022-01-27] (pol.).
  2. a b c Albrecht I, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2022-01-27].
  3. Albrecht I [online], Die Welt der Habsburger [dostęp 2022-01-27] (ang.).

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się