Al-Masudi
‏المسعودي‎
Ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Abu al-Hasan Ali ibn al-Husajn al-Masudi
(arab. ‏أبو الحسن علي بن الحسين المسعودي‎)

Miejsce urodzenia

Bagdad

Data i miejsce śmierci

956
Kair

Zawód, zajęcie

geograf, historyk, podróżnik

Abu al-Hasan Ali ibn al-Husajn al-Masudi (Abdul Hassun ibn Hussein ibn Ali El Mas'udi[1], arab. ‏أبو الحسن علي بن الحسين المسعودي‎; ok. 896956) – arabski historyk, geograf i podróżnik z X wieku, zwany przez późniejszych badaczy „arabskim Herodotem”, do dziś uważany przez Arabów za „ojca historyków”, autor dzieł Łąki złota i kopalnie drogich kamieni (Złote niwy i diamentowe kopalnie[2] 947) oraz Księga spostrzeżeń (956).

Życiorys

Urodził się w Bagdadzie, w dzisiejszym Iraku. Według jego własnego przekazu jego przodkiem był Masud, jeden z towarzyszy proroka Mahometa. W roku wyruszył ze swego rodzinnego miasta udając się przez Persję ku brzegom Morza Kaspijskiego, skąd – po zwiedzeniu krajów Azji Środkowej – pożeglował do Gruzji i Armenii. W kolejnej podróży pożeglował na zachód, odwiedzając muzułmańskie porty nad Morzem Śródziemnym w Afryce Północnej i Hiszpanii.

Najdłuższą jego wyprawą była podróż morska przez Ocean Indyjski na Morze Południowochińskie. Po zwiedzeniu Cejlonu, Wybrzeża Malabarskiego w Indiach, Madagaskaru i Zanzibaru wrócił na Bliski Wschód zwiedzając Syrię i Palestynę.

Przez dwadzieścia lat przemierzał znany muzułmanom świat. W swych zapiskach wspominał o Słowianach, ich siedzibach, historii ich władców i podziale na szczepy. Opisał Wolinian i Kraków.

Po osiedleniu się około roku 943 w Kairze al-Masudi zaczął pisać 30-tomowe dzieło Historia czasu (arab. "Akhbar al-Zaman") i drugą, mniejszą pracę Księga spostrzeżeń i przewidywań (arab. "Kitab at-tanbih wa-al-iszraf"). Jego historia świata obejmuje okres od stworzenia po czasy mu współczesne, tak według własnych spostrzeżeń, jak i z zanotowanych wypowiedzi spotykanych w drodze mędrców. W Europie najlepiej znaną jego książką jest dzieło Łąki złota i kopalnie drogich kamieni (Murudż az-zahab wa-ma'adin al-dżawahir, arab. ‏مروج الذهب ومعادن الجواهر‎) przetłumaczone w XIX wieku na francuski i angielski.

Przypisy

  1. Davidson B., Stara Afryka na nowo odkryta, Warszawa 1961, s.120.
  2. Davidson B., Stara Afryka na nowo odkryta, Warszawa 1961, s.121.

Bibliografia

  • Carl Waldman i Alan Wexler: Encyclopedia of Exploration t.1, Facts On File, Inc., New York 2004, ISBN 0-8160-4678-6.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się