25. ceremonia rozdania Oscarów odbyła się 19 marca 1953 roku w RKO Pantages Theatre w Los Angeles i NBC International Theatre w Nowym Jorku. Była to pierwsza ceremonia transmitowana w telewizji.
Laureaci i nominowani
Dla wyróżnienia zwycięzców poszczególnych kategorii, napisano ich pogrubioną czcionką oraz umieszczono na przedzie (tj. poza kolejnością nominacji na oficjalnych listach).
Najlepsze Materiały do Scenariusza
- Fredric M. Frank, Theodore St. John i Frank Cavett − Największe widowisko świata
- Leo McCarey − Mój syn John
- Martin Goldsmith i Jack Leonard − Wąska krawędź
- Guy Trosper − The Pride of St. Louis
- Edna Anhalt i Edward Anhalt − The Sniper
Film czarno−biały
Film barwny
Film Czarno−Biały
Film Kolorowy
Najlepszy Dźwięk
- „High Noon (Do Not Forsake Me, Oh My Darlin')” − W samo południe − muzyka: Dimitri Tiomkin, słowa: Ned Washington
- „Am I in Love” − Son of Paleface − muzyka i słowa: Jack Brooks
- „Because You're Mine” − Because You're Mine − muzyka: Nicholas Brodszky, słowa: Sammy Cahn
- „Thumbelina” − Hans Christian Andersen − muzyka i słowa: Frank Loesser
- „Zing a Little Zong” − Just for You − muzyka: Harry Warren, słowa: Leo Robin
Dramat
Musical
Najlepszy Montaż
Najlepsze Kostiumy
Film Czarno-Biały
Film Kolorowy
Najlepsze Efekty Specjalne
Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany
- Fred Quimby − Mysi walc (z serii Tom i Jerry)
- Fred Quimby − Little Johnny Jet
- Stephen Bosustow − Madeline
- Stephen Bosustow − Pink and Blue Blues (z serii Mr. Magoo)
- Tom Daly − The Romance of Transportation in Canada
Najlepszy Krótkometrażowy Film na Jednej Rolce
- Boris Vermont − Light in the Window: The Art of Vermeer
- Jack Eaton − Athletes of the Saddle
- Gordon Hollingshead − Desert Killer
- Norman McLaren − Neighbours
- Crown Film Unit − Royal Scotland
Najlepszy Krótkometrażowy Film na Dwóch Rolkach
- Walt Disney − Water Birds
- London Film Production − Bridge of Time
- Herbert Morgan − Devil Take Us
- Gordon Hollingshead − Thar She Blows!
Najlepszy Film Dokumentalny
Krótkometrażowy
- Norman McLaren − Kochaj sąsiada swego
- Herbert Morgan − Devil Take Us
- Alberto Ancilotto − Epeira Diadema (ang. The Garden Spider)
- Stephen Bosustow − Man Alive!
Pełnometrażowy
- George Alfred Mitchell – za wybitne osiągnięcia w pracy kamerą
- Joseph M. Schenck – za wybitne osiągnięcia jako producent
- Merian C. Cooper – za wybitne osiągnięcia jako producent
- Harold Lloyd – za całokształt pracy aktorskiej
- Bob Hope – za wybitny wkład w Akademię Filmową
Nagrody Naukowe i Techniczne
|
Tę sekcję należy dopracować: |
Klasa I
- Eastman Kodak – za wprowadzenie kolorowego negatywu Eastman i kolorowego filmu do druku Eastman.
- Ansco Film Division of General Aniline and Film Corporation – za wprowadzenie kolorowych filmów Ansco do negatywów i odbitek kolorowych Ansco.
Klasa II
- Technicolor Motion Picture Corporation – za ulepszenie metody kolorowej fotografii filmowej przy świetle żarowym. [Fotografia]
Klasa III
- Wydziały Projection, Still Photographic i Development Engineering z Metro-Goldwyn-Mayer – za ulepszenie metody wyświetlania tła fotograficznego.
- John G. Frayne, R.R. Scoville i Westrex Corporation – za metode pomiaru znieksztauceń w odtwarzaniu dźwięku.
- Photo Research Corporation – za stworzenie miernika temperatury barwowej Spectra.
- Gustav Jirouch – za projekt automatycznej spawarki do folii Robot.
- Carlos Rivas z Metro-Goldwyn-Mayer – za opracowanie urządzenia do odtwarzania dźwięku na kliszy magnetycznej.
Linki zewnętrzne
Obecne kategorie |
|
---|
Nagrody specjalne |
|
---|
Ceremonie |
|
---|
Pozostałe |
|
---|