Błogosławieni
108 polskich męczenników
ilustracja
Czczeni przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

13 czerwca 1999
Warszawa
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

12 czerwca

Szczególne miejsca kultu

Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu Starym

Obraz Kapucyni męczennicy obozow koncentracyjnych, autor: Zbigniew Kotyłło

108 błogosławionych męczenników – 108 polskich męczenników, zamordowanych w czasie II wojny światowej z nienawiści do wiary (łac. odium fidei)[1], beatyfikowanych 13 czerwca 1999 w Warszawie podczas podróży apostolskiej Jana Pawła II do Polski[2].

W tym gronie są trzej biskupi, pięćdziesięciu jeden kapłanów diecezjalnych, dwudziestu sześciu kapłanów zakonnych, trzech kleryków, siedmiu braci zakonnych, osiem sióstr zakonnych i dziewięć osób świeckich. W liturgii kościelnej wspomnienie Błogosławionych 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej obchodzi się 12 czerwca.

W Polsce parafie pod wezwaniem Błogosławionych 108 męczenników znajdują się w Powierciu (diecezja włocławska) i Malborku (diecezja elbląska). Kaplica bł. 108 Męczenników znajduje się w sanktuarium w Licheniu (tu znajduje się też obraz beatyfikacyjny). W czerwcu każdego roku uroczyście wspomina się ich w Licheniu.

Postulatorem generalnym procesu beatyfikacyjnego był ks. Tomasz Kaczmarek – duchowny diecezji włocławskiej.

Błogosławieni męczennicy

Najwięcej, bo jedenastu księży, alumnów i świeckich, wywodzi się z diecezji włocławskiej, ośmiu z archidiecezji gnieźnieńskiej, a sześciu z diecezji lubelskiej.

Spośród braci i sióstr zakonnych, największa liczba – siedmiu – wywodzi się z zakonu franciszkanów konwentualnych, sześciu salezjanów i po pięciu franciszkanów i kapucynów.

Błogosławieni według miejsca śmierci

Obozy zagłady, koncentracyjne i więzienia

Pozostałe miejsca

Relikwie

W przypadku części błogosławionych zachowały się ich doczesne szczątki. Niektóre zostały przeniesione do kościołów i otoczone kultem, inne pozostają na cmentarzach. Tylko w przypadku ks. Józefa Kurzawy i ks. Wincentego Matuszewskiego w miejscu złożenia ich relikwii ustanowiono sanktuarium (Kościół Opieki Matki Bożej w Osięcinach)

Zobacz też

Przypisy

  1. BEATYFIKACJA 108 POLSKICH MĘCZENNIKÓW - BIOGRAFIE. [dostęp 2012-08-02].
  2. ks. Henryk Misztal. Sprawa beatyfikacji męczenników polskich okresu II wojny światowej. „L'Osservatore Romano”. 11 (197) 1997, s. 58/61, listopad 1997. ISSN 1122-7249. (pol.). 

Bibliografia

  • Pełna lista błogosławionych 108 męczenników według diecezji i zgromadzeń. [dostęp 2009-02-23]. (pol.).

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się