Złoty Trójkąt

Złoty Trójkąt − określenie obszaru uprawy maku oraz produkcji i sprzedaży opium w Azji[1], obejmującego tereny Mjanmy, Tajlandii i Laosu. Wraz z tzw. Złotym Półksiężycem (obejmującym obszar Afganistanu, Pakistanu i Iranu) stanowi główne skupisko produkcji narkotyków na świecie[2].

Historia

W północnej Tajlandii uprawa maku i produkcja opium rozpoczęła się w XIX wieku, za sprawą plemion górskich z prowincji Junnan w Chinach[3]. W Mjanmie produkcja opium rozpoczęła się tuż po przyznaniu temu państwu niepodległości w 1948 roku. Produkcji w Mjanmnie sprzyjało niszczenie makówek maku lekarskiego w sąsiednich Chinach[4]. W 1959 roku władze Tajlandii zakazały produkcji opium, jednak nie były w stanie kontrolować północnych regionów kraju, gdzie faktyczną władzę na tym obszarze sprawowały oddziały Kuomintangu, osiadłe w północnej Tajlandii i Mjamnie po przegranej chińskiej wojnie domowej w 1949 roku i toczące wojnę z lewicową organizacją Zjednoczona Armia Szanów, usiłującą stworzyć samodzielne państwo komunistyczne i dążącej do uzyskania kontroli nad uprawami maku w Tajlandii. Rząd Tajlandii sprzyjał działaniom armii Kuomintangu i tolerował sprzedaż przez nią narkotyków[3].

Znaczny wzrost produkcji opium w Azji Południowo-Wschodniej nastąpił w latach 60. i 70. XX wieku[4]. W latach 80. w Tajlandii rozpoczęto niszczenie upraw maku. Rząd Tajlandii zachęcał rolników do uprawy herbaty, truskawek, kukurydzy i innych roślin. Pomimo starań w trudno dostępnych regionach zachowały się plantacje maku[5]. W połowie lat 90. region Złotego Trójkąta był światowym liderem produkcji opium[4]. Obszar ten ponownie stał się liderem produkcji opium w 2023 roku, po wprowadzeniu przez rząd talibów w Afganistanie zakazu uprawy maku i produkcji opium w tym kraju[6].

Przypisy

  1. Barwiński 2005 ↓, s. 104.
  2. Lewkowicz 2011 ↓, s. 100.
  3. a b Barwiński 2005 ↓, s. 112.
  4. a b c Opium. britannica.com. [dostęp 2023-06-29]. (ang.).
  5. Barwiński 2005 ↓, s. 113.
  6. Robert Stefanicki: Talibowie w rok rozprawili się z opium. Niszcząc pola makowe kijami. wyborcza.pl, 2023-06-28. [dostęp 2023-06-29].

Bibliografia

  • Marek Barwiński. Plemiona górskie jako atrakcja turystyczna Tajlandi. „Turystyka i Hotelarstwo”. 8, 2005. Wyższa Szkoła Turystyki i Hotelarstwa w Łodzi. 
  • Agata Lewkowicz. Metody przemycania narkotyków oraz sposoby ich rozpoznawania. „Zeszyty Naukowe/Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. T. Kościuszki”. 4, 2011. 

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się