Yelü Abaoji
chan Kitanów
Dane biograficzne
Dynastia Liao
Data śmierci 926

Yelü Abaoji (chiń. 耶律阿保機; pinyin Yélǜ Ābǎojī; zm. w 926 roku) – przywódca państwa Kitanów w północno-zachodnich Chinach, założyciel Dynastii Liao.

Życiorys

Po otrzymaniu godności chana Kitanów usunął konkurentów do władzy i przystąpił do umacniania swojej pozycji. Wykorzystując sytuację chaosu, jaka powstała po upadku dynastii Tang Yelü podjął próbę stworzenia silnego kitańskiego państwa. Zjednoczył 10 plemion kitańskich i w 916[1] roku ogłosił się na wzór chiński cesarzem i mianował syna następcą tronu. w organizacji sił zbrojnych opierał się na starych sprawdzonych wzorach koczowniczych. Podstawę armii stanowiły niewielkie, ruchliwe jednostki zwane ordą. Dokonał też nowego podziału administracyjnego kraju, celem usprawnienia obrony i ściągania podatków. W 926 roku Yelü podjął decyzję o udzieleniu poparcia chińskim władcom z dynastii Jin, próbującym przywrócić zwierzchność cesarską na obszarze północnych Chin. W zamian uzyskał od nich terytoria położone w okolicach dzisiejszego Pekinu. Po śmierci Yelü jego następcy przyjęli na określenie założonej przez niego dynastii chińską nazwę Liao, a jej założyciela nazwano pośmiertnie Wielkim Przodkiem.

Przypisy

  1. Maciej Salamon (red.), Wielka Historia Świata, t. 4. Kształtowanie średniowiecza, Kraków: Oficyna Wydawnicza FOGRA, 2005, s. 664, ISBN 83-85719-85-7.

Bibliografia

  • Alex Axelrod, Charles Phillips "Władcy, tyrani, dyktatorzy. Leksykon", wyd. Politeja, Warszawa 2000.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Szamba betonowe Kamieńsk ts2 space Ts2 Satellite ts2 satellite Hôtels Tuvalu

Podziel się