Terytoria pod kontrolą UTI pomiędzy czerwcem a grudniem 2006
Flaga Unii Trybunałów Islamskich, z charakterystyczną szahadą

Unia Trybunałów Islamskich (somal. Midowga Maxkamadaha Islaamiga, arab. ‏اتحاد المحاكم الإسلامية‎ Ittihād al-mahākim al-islāmīja, ang. Islamic Courts Union) – formacja milicyjno-polityczna w Somalii, sprzeciwiająca się Tymczasowemu Parlamentowi oraz prezydentowi Abdullahi Yusufowi na uchodźstwie w Kenii, złożona z członków fundamentalistycznych ugrupowań islamistycznych.

5 czerwca 2006 Unia Trybunałów Islamskich przejęła władzę w stolicy kraju, wkraczając do Mogadiszu, a później odbiła z rąk sił rządowych połowę kraju[1]. Od 26 czerwca 2006 Unia używa nazwy Supreme Islamic Courts Council – Najwyższa Rada Trybunałów Islamskich, a na jej czele stał szejk Hassan Dahir Awejs (wcześniej był nim Sharif Sheikh Ahmed). Unię podejrzewa się o kontakty z Al-Kaidą oraz o wrogą politykę wobec Etiopii.

29 grudnia 2006 siły etiopskie wspierające Tymczasowy Parlament na Uchodźstwie wkroczyły do Mogadiszu, a w wyniku walk na przełomie grudnia 2006 i stycznia 2007 ekstremiści z Unii Trybunałów Islamskich utracili faktyczną władzę w państwie, a wyzwolone ziemie znów były administrowane centralnie. W kolejnych miesiącach obecność sił etiopskich miała charakter okupacyjny, a Unia Trybunałów Islamskich zeszła do podziemia i rozpoczęła kampanię partyzancką.

We wrześniu ugrupowania partyzanckie podczas spotkania somalijskich islamistów z opozycją somalijską w Asmarze powołano do życia Sojusz na rzecz Wyzwolenia Somalii (ASR), czyli sojusz ugrupowań islamskich w skład której weszła Unia Trybunałów Islamskich. Porozumienie zawarto, by połączyć siły i usprawnić walkę przeciwko Tymczasowemu Rządowi Federalnemu.

29 grudnia 2008 do dymisji podał się prezydent Abdullahi Yusuf. W tym samym czasie Somalię opuszczały wojska etiopskie, gdyż uznali, że koszty misji wojskowej są zbyt wysokie. Ostatnie oddziały wyjechały 26 stycznia 2009. Władzę w kraju przejęła Unia Trybunałów Islamskich z Sharifem Sheikhem Ahmedem na czele, który 31 stycznia 2009 został prezydentem Somalii.

Jednak po zaprzysiężeniu umiarkowanego islamisty na głowę państwa, doszło do rozłamu wśród fundamentalistów. Powołano ugrupowanie Hizbul Islam, które 8 lutego 2009 wypowiedziało wojnę nowym władzom. Podporządkowanie Ahmedowi wypowiedziało także Al-Shabaab, które w okresie wojny partyzanckiej wspomagało Unię Trybunałów Islamskich. Od tego czasu trwa wojna między radykałami a rządem zbudowanym na podwalinach Unii Trybunałów Islamskich.

Przypisy

  1. Islamic Militia Seizes Somalia's Capital. Los Angeles Times.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się