Umowa na czas określony – jeden z rodzajów umów o pracę zawieranych między pracownikiem a pracodawcą; należy do najpopularniejszych umów terminowych uregulowanych w Kodeksie pracy.

Strony zawierają umowę o pracę na czas określony, gdy zamierzają pozostawać w stosunku pracy przez z góry określony czas. Umowa o pracę na czas określony najczęściej jest zawierana w celu[1]:

  • zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
  • wykonywania pracy o charakterze dorywczym,
  • wykonywania pracy o charakterze sezonowym,
  • wykonywania zadań realizowanych cyklicznie.

Powyższych ograniczeń w zakresie liczenia terminów nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony: w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy; w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym; w celu wykonywania pracy przez okres kadencji; w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie – jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy. Oznacza to, że zawarcie jednej z wyżej wymienionych umów może nastąpić tylko wtedy, gdy spełnione są łącznie obie te przesłanki[2].

Oznaczenie czasu trwania umowy może nastąpić poprzez wskazanie:

  • konkretnej daty kalendarzowej, z której nadejściem umowa się rozwiąże, np. 1 lutego 2021 r.,
  • zdarzenia, którego zajście spowoduje rozwiązanie umowy, zdarzenie to musi być pewne, a czas jego nadejścia wiadomy lub przewidywalny, np. sezon wczasowy, sezon grzewczy.

Termin końcowy umowy o pracę na czas określony powinien być wyraźnie oznaczony. Nie jest dopuszczalne dalsze zatrudnianie danej osoby na podstawie tej umowy, gdy okres zatrudnienia (także łączny w przypadku kilku umów) na jej podstawie przekroczy 33 miesiące[3]. Nie można zawrzeć więcej niż 3 takich umów. Powyższe zakazy nie odnoszą się do zatrudnienia na okres zastępstwa czy prac o charakterze dorywczym bądź sezonowym[4]. Skutkiem przekroczenia limitu czasowego lub ilościowego zatrudnienia terminowego jest automatyczne nawiązanie umowy o pracę na czas nieokreślony[5].

Przypisy

  1. Umowa o pracę na czas określony [online], www.infor.pl [dostęp 2021-02-01] (ang.).
  2. UMOWA O PRACĘ [online], prawawpracy.pl [dostęp 2021-02-01].
  3. Janusz Wiśniewski, Kilka refleksji dotyczących umowy o pracę na czas określony, „Studia Prawnoustrojowe” (42), 2019, s. 33–44, DOI: 10.31648/sp.5027, ISSN 1644-0412 [dostęp 2021-02-01].
  4. Krzysztof W. Baran (red.), Kodeks pracy. Komentarz, wyd. IV, Wolters Kluwer Polska, 2018.
  5. Umowa o pracę na czas określony – obowiązujące limity [online], Poradnik Pracownika [dostęp 2021-02-01] (pol.).

Bibliografia

  • PRAWO PRACY 2008, Warszawa 2008.
  • Krzysztof W. Baran (red.), Kodeks pracy. Komentarz, wyd. IV, Wolters Kluwer Polska, 2018.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się