Loki, trickster w mitologii nordyckiej
Rolę trickstera w chrześcijańskiej kulturze ludowej pełni diabeł

Trickster (pol. szachraj, przechera) – w religioznawstwie nazwa archetypu boga-żartownisia, przechery, czasem również półboga lub śmiertelnika, który przeciwstawia się ustalonym normom, działa wbrew ustalonemu porządkowi. Słowem tym określa się również przez analogię typ postaci literackiej lub nawet, w świecie realnym, typ osoby, która pełni podobną rolę w danym środowisku.

Trickster w różnych mitologiach i religiach

Rolą, jaką pełni trickster w różnych mitologiach jest łamanie zasad i dbanie o powtarzanie się cyklu tworzenia i niszczenia. Trickster to łotrzyk, który zmienia swoją postać, kłamie, oszukuje lub kradnie, będąc jednak często pozytywną lub przynajmniej ambiwalentną postacią mitów. Zwykle, choć nie zawsze, przynosi również humor i śmiech, jest autorem dowcipów drwiących z autorytetów.

W niektórych mitologiach niedoskonałości świata materialnego tłumaczy się tym, że to szachraj:

  • stworzył świat wbrew woli głównego bóstwa,
  • stworzył świat niezgodnie z poleceniami głównego bóstwa,
  • w jakiś sposób przeszkodził w tym, by dzieło stworzenia było doskonałe.

W różnych mitologiach funkcję tę pełnią:

W mitach związanych z chrześcijaństwem rolę trickstera pełnią np. ludowe diabły.

Bohaterowie literaccy i filmowi

W literaturze rolę trickstera odgrywa szekspirowski Puk ze Snu nocy letniej i Piotruś Pan, w filmie tramp grany przez Charliego Chaplina, a w kreskówkach Królik Bugs.

Personifikacja Trickstera pojawia się również w niektórych serialach, m.in. w spin-offie Doktora Who pod tytułem Przygody Sary Jane (w polskim dubbingu występuje on pod nazwą Kawalarz lub też Nikt Chaosu)[a], a także w serialu Nie z tego świata[b].

W literaturze polskiej modelową postacią trickstera jest Wirus, wykreowany przez Andrzeja Ziemiańskiego w powieści fantasy Achaja.

Postać Trickstera odgrywała znaczącą rolę w grze Thief: The Dark Project, gdzie bóg natury i chaosu (w polskim przekładzie Oszust lub Szachraj) jest głównym antagonistą.

Zobacz też

Uwagi

  1. Odcinki Co się stało z Sarą Jane?, Kuszenie Sary Jane Smith oraz Ślub Sarah Jane Smith.
  2. Odcinki Mystery Spot jak również Changing Channels.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się