British Togoland
Togo Brytyjskie
1916-1956
Flaga
Flaga
Położenie
Stolica Ho
Typ państwa Terytorium mandatowe
podział Togolandu 27 grudnia 1916
Włączenie do Złotego Wybrzeża 13 grudnia 1956

Togo Brytyjskie było obszarem w Afryce pod administracją Ligi Narodów z mandatem klasy B, utworzonym przez podzielenie protektoratu Niemieckiego Togolandu na Togo Francuskie i Togo Brytyjskie ze stolicą w Ho.

Terytorium Togo Brytyjskiego zostało utworzone po raz pierwszy po podziale Togolandu 27 grudnia 1916, w czasie I wojny światowej, kiedy brytyjskie i francuskie siły zajęły Togo. Po wojnie, 20 lipca 1922 w oparciu o mandat Ligi Narodów, formalnie przeniesiono kontrolę nad brytyjskim Togo do Zjednoczonego Królestwa.

Po II wojnie światowej, mandat stał się terytorium powierniczym ONZ zarządzanym przez Zjednoczone Królestwo. W czasie mandatu i okresu powiernictwa, Togo Brytyjskie było zarządzane jak część przylegającego terytorium Złotego Wybrzeża, pod nazwą Trans-Volta Togo.

W roku 1954 brytyjski rząd poinformował ONZ, że nie jest w stanie rządzić terytorium powierniczym po uzyskaniu niepodległości przez Ghanę. W odpowiedzi, w grudniu 1955 Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło rezolucję radzącą rządowi brytyjskiemu zorganizowanie plebiscytu dotyczącego przyszłości brytyjskiego Togolandu. 9 maja 1956 zorganizowano referendum pod nadzorem ONZ. 58% zarejestrowanych wyborców optowało za formalną integracją Togo Brytyjskiego z niepodległym Złotym Wybrzeżem. 13 grudnia 1956 zjednoczenie doszło do skutku, tworząc pojedynczą jednostkę, która 6 marca następnego roku stała się nowym niepodległym państwem – Ghaną.

Zobacz też


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

zobacz ten link

Podziel się