Czy wiesz…

Z nowych i ostatnio rozbudowanych artykułów w Wikipedii:

kto (na obrazie) napisał najsłynniejszy traktat krytykujący tortury?

…gdzie występują papugi Psittinus?

…jaką problematykę podejmuje filozofia muzyki?

…dlaczego hodowla gęsi i kaczek może być kontrowersyjna?

…że każda stacja metra w Fukuoce ma swój unikalny symbol?

…który gołąbek ma brzeg tępy i podwinięty z licznymi blaszkami?

Wydarzenia

Inwazja Rosji na UkrainęKatastrofa Francis Scott Key BridgeProtesty europejskich rolników

Zmarli: Daniel KahnemanHumphrey CampbellVioleta QuesadaGordon SingletonMaurizio Pollini (na zdjęciu)Leszek DługoszDavid SeidlerAntoni KrupaErnest BryllMaria Chwalibóg

Rocznice

29 marca: imieniny obchodzą m.in.: Eustazy, Ludolfina i Wiktoryn; Wielki Piątek w Kościołach zachodnich
Okrągłe, pięcioletnie rocznice:

Wyspy JońskieWyspy Jońskie
Mariner 10Mariner 10

Artykuł na medal

Stanisław Krakiewicz (ur. 16 maja 1892 w Dubience, zm. 4 stycznia 1985 w Warszawie) – w okresie międzywojennym ministerialny radca prawny, brał czynny udział w działaniach wojennych w 1920 oraz 1939 roku. Po ukończeniu studiów rozpoczął karierę urzędniczą. Najpierw pracował w wydziale prawno-budowlanym Ministerstwa Robót Publicznych. Od 1932 roku pracował w departamencie budownictwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Był wieloletnim działaczem i jednym z przywódców Zrzeszenia Zwolenników Nauki Pierwotnych Chrześcijan, z którego wywodził się powstały w 1947 roku Związek Wolnych Chrześcijan. Po wojnie stał się jednym z założycieli Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego, którego prezesem był w latach 1947–1975. Aresztowano go w 1950 roku i skazano na wieloletnie więzienie. Od 1952 roku po wyjściu na wolność w wyniku amnestii prowadził ugodową względem władz politykę, za co został kilkakrotnie wyróżniony. Pod koniec życia został usunięty z ZKE i przeszedł do baptystów. Publikował przede wszystkim na łamach miesięcznika „Chrześcijanin”, zbiór wybranych artykułów został wydany w książce Aby byli jedno z 1975 roku. Czytaj więcej…

Dobry artykuł

Molosek blady – gatunek małego, drapieżnego ssaka, nietoperza z podrodziny molosów oraz rodziny molosowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniony w Afryce Subsaharyjskiej, aczkolwiek o nieciągłym zasięgu. Występuje na sawannie, w lasach, ale też w miejscach, gdzie środowisko jest przekształcane – na przykład tam, gdzie drzewa zostały zniszczone przez słonie. Ma czub z włosów na głowie, szczególnie dobrze rozwinięty i dwubarwny u rozmnażających się samców, u samic szczątkowy i biały. Poluje na owady, takie jak chrząszcze, motyle, muchówki. Niewiele wiadomo o rozrodzie. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznaje moloska bladego za gatunek najmniejszej troski. Czytaj więcej…


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się