Praktycznie przez niemal cały okres istnienia państwa francuskiego jego stolicą był Paryż i ten oficjalny status nigdy nie ulegał zmianie. Jednakże istniały okresy, kiedy władze zmuszone były rezydować w innych miastach, które nieoficjalnie przyjęło się w tym kraju nazywać „tymczasowymi stolicami”. Ponadto w okresie średniowiecza i wczesnej nowożytności istniał zwyczaj przenoszenia dworu królewskiego do innych miast i siedzib królewskich, niż Paryż, gdy trwało to dłużej, stawały się one de facto stolicami państwa.

Chronologiczna lista stolic Francji, z wyłączeniem Paryża:

  • Orlean – za panowania pierwszych Kapetyngów był miastem królewskim w zasadzie równym rangą Paryżowi.
  • Troyes – przez krótki okres (1419–1425), w czasie wojny stuletniej, miasto to było siedzibą królewskiej administracji, pod przewodnictwem delfina Karola (późniejszego króla Karola VII).
  • Wersal – ta podparyska miejscowość od momentu wybudowania tu rezydencji królewskiej (1682) przez Ludwika XIV była siedzibą króla, dworu i rządu, z przerwą w latach 1715–1722, aż do roku 1789, gdy to zrewoltowany lud Paryża zmusił rodzinę królewską do osiedlenia się w mieście.
  • Bordeaux – w czasie ofensywy niemieckiej w okresie I wojny światowej rząd republiki i prezydent Raymond Poincare i część ministrów schronili się i wypełniali swoje funkcje w Bordeaux, także w okresie ofensywy niemieckiej w czasie II wojny światowej rząd Paula Reynauda i prezydent Albert Lebrun, wraz z ogromną częścią parlamentarzystów schronili się w tym mieście
  • Vichy – oficjalną stolicą Państwa Francuskiego (czyli reżymu Vichy) pozostawał okupowany Paryż, ale rząd rezydował właśnie w tym uzdrowiskowym mieście, które stało się faktyczną stolicą
  • Brazzaville, Algier – ruch Wolnej Francji (a następnie Francji Walczącej) kierowany przez generała Charles’a de Gaulle’a, mimo że część czasu rezydował w zagranicznym Londynie, ale jego „stolicami” były kolonialne Brazzaville, a potem Algier, jako stolice tej części Francji, jej imperium i społeczeństwa, które dalej prowadziło wojnę. Notabene w czasie kampanii roku 1940, jeszcze przed kapitulacją, istniał pomysł (poddawany przez Lebruna, Reynauda, Herriota czy de Gaulle’a), aby ewakuować flotę, lotnictwo (mało naruszone), część nadającej się gospodarki i armii lądowej do Algieru i stamtąd prowadzić wojnę. Inicjatywa ta jednak upadła wobec sprzeciwu kapitulantów, zwłaszcza wojska.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się