Sowa
Owl
ilustracja
Pierwsze wystąpienie

Kubuś Puchatek (1926)

Twórca

A.A. Milne

Dubbing

Włodzimierz Bednarski Jerzy Bralczyk Andre Stojka

Dane biograficzne
Płeć

Mężczyzna

Inne informacje
Umiejętności

Czytanie i pisanie

Sowa (ang. Owl) – postać fikcyjna występująca w obu częściach przygód Kubusia Puchatka autorstwa A.A. Milne’a oraz filmach i książkach stworzonych na ich podstawie. W tłumaczeniu Ireny Tuwim Sowa jest kobietą i ma przydomek Przemądrzała.

Występy

W powieści pojawiła się w rozdziale czwartym, gdzie Puchatek szukał ogona Kłapouchego, który znalazł u Sowy jako sznurek do dzwonka. W produkcjach Disneya pojawiła się po raz pierwszy w filmie Kubuś Puchatek i miododajne drzewo.

Osobowość

Sowa umie pisać i czytać, co wyróżnia ją spośród większości mieszkańców Stumilowego Lasu. Charakteryzuje się inteligencją i wygadaniem ilekroć zauważy coś ciekawego.

Wygląd

Sowa jest brązowym ptakiem, brzuch jest biały z czarnymi piórkami na piersi. Ma duże oczy i ma żółty dziób. Doskonale lata.

Relacje

Bardzo często wspomina o swoich krewnych i historiach związanych z nimi, zbliżonych do tego, czego właśnie jest świadkiem. Królik wątpi, czy jej rodzina w ogóle istnieje, co było dla Sowy ciosem. W serialu Nowe przygody Kubusia Puchatka w odcinku Zjazd rodzinny okazuje się, że rodzina Sowy naprawdę istnieje.

Miejsce zamieszkania

Mieszka w drewnianym domku na gałęzi starego kasztanowca. Pewnego razu jej domek zniszczyła wielka wichura. Kłapouchy znalazł jej nową chatkę, którą nazwał „Sowjófka”, ale okazało się, że to był domek Prosiaczka. Tak więc Sowa zamieszkała w domku Prosiaczka, a Prosiaczek zamieszkał z Puchatkiem. Jednak w większości filmów Disneya Prosiaczek i Sowa nadal mieszkają w swoich poprzednich domach.

Pan Sowa

W wersji filmowej oraz części książeczek stworzonych na podstawie powieści A.A. Milne’a Sowa występuje jako postać męska (w polskim tłumaczeniu Pan Sowa). W polskiej wersji filmowej głosu użyczał mu Włodzimierz Bednarski (w filmie Krzysiu, gdzie jesteś? zrobił to Jerzy Bralczyk), a w wersji oryginalnej Andre Stojka.


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się