Scones z dżemem

Sconebrytyjskie ciastko wywodzące się ze Szkocji, przygotowywane z mąki, masła, mleka i proszku do pieczenia, niekiedy z dodatkiem suszonych owoców (często rodzynek)[1][2].

Są zazwyczaj lekko słodzone lub niesłodzone[3], przyrządza się je także na słono. Wykorzystuje się makę pszenną, jęczmienną bądź płatki owsiane. W zależności od sposobu przyrządzania ciastka te mogą przypominać chleb sodowy bądź naleśniki. Są blisko spokrewnione z innym szkockim wypiekiem: bannocks. W Stanach Zjednoczonych podobne wypieki znane są jako biscuits[a]. W przeszłości duże porcje ciasta były smażone na blasze i krojone przy serwowaniu na trójkątne kawałki. Współcześnie są zwykle wypiekane w piekarniku i przybierają formę niewielkich ciastek o okrągłym kształcie[1][2].

W wielu brytyjskich herbaciarniach podawane do herbaty, zwykle z dodatkiem masła, dżemu i bitej śmietany lub clotted cream, w ramach tzw. afternoon bądź cream tea[1][2].

Najwcześniejsze odnotowane użycie słowa scone pochodzi z XVI wieku[3].

Zobacz też

Linki zewnętrzne

  • British delights: unveiling the fascinating origin of scones

Uwagi

  1. W brytyjskim angielskim słowo biscuits oznacza herbatniki.

Przypisy

  1. a b c Scone. Oxford Learner's Dictionary. [dostęp 2016-09-25]. (ang.).
  2. a b c Alan Davidson: The Oxford Companion to Food. Oxford University Press, 2014, s. 722-723. ISBN 0-19-967733-6. (ang.).
  3. a b Scone. Oxford Dictionaries. [dostęp 2016-09-25]. (ang.).



Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się