Salamina
ilustracja
Państwo

 Cypr Północny
 Cypr

Dystrykt

Famagusta

Położenie na mapie Cypru
Mapa konturowa Cypru, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Salamina”
Ziemia35°11′N 33°54′E/35,183333 33,900000
teatr w Salaminie

Salamina (Salamis) – starożytne miasto i port leżący na Cyprze, w VII wieku p.n.e. główne miasto wyspy. Obecnie w tureckiej części wyspy, w pobliżu Famagusty (tur. Gazimağusa).

Historia

Starożytna Salamina leżała nad rzeką Pediajos na północ od góry Hyjal na wschodzie wyspy. Jej mitycznym założycielem był Teukros (Teucer) syn Telamona z Salaminy greckiej. Miasto założone faktycznie w XII wieku p.n.e., w V stuleciu p.n.e. zostało stolicą związku miast cypryjskich. W 450 p.n.e. pod Salaminą została stoczona bitwa między flotą grecką i perską podczas wojen perskich, zaś w 306 p.n.e. miała tu miejsce kolejna bitwa, tym razem między wojskami Ptolemeusza I Sotera a wojskami Antygona I Jednookiego, dwoma diadochami.

Chrystianizacja

W I wieku w Salaminie żył apostoł święty Barnaba. Święty Paweł, Barnaba i Jan Marek głosili słowo Boże w miejscowych synagogach, co miało miejsce na początku pierwszej podróży misyjnej Pawła[1].

Powstanie Żydów

Podczas powstania w 116 n.e. żydowscy rebelianci wymordowali całą ludność nieżydowską Salaminy. Powstanie zostało stłumione przez Rzymian, a Żydzi zmuszeni do opuszczenia miasta. Powrócili i osiedlili się w nim ponownie dopiero pod koniec XIX w.

Salamina w czasach rzymskich

Epifaniusz

Po trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło Salaminę w IV wieku, została odbudowana jako Konstancja (Constantia) przez Konstantyna Wielkiego. W 367 r. biskupem Salaminy został Epifaniusz, który wcześniej przez ponad trzydzieści lat był ihumenem założonego przez siebie ośrodka monastycznego w judejskim Eleutheropolis. Był uznawany za wielkiego erudytę, a jego pisma są źródłem wielu informacji o wczesnym chrześcijaństwie, szczególnie o herezjach.

Wykopaliska archeologiczne

W VII wieku n.e. wskutek najazdów Arabów miasto zostało złupione i zburzone. Odkryto je ponownie w trakcie prac archeologicznych przeprowadzonych częściowo przez francusko-cypryjską ekspedycję naukowców przed rokiem 1974.

Salamina była ważnym ośrodkiem kultu Zeusa. W I wieku n.e. Rzymianie wznieśli tam teatr, łaźnie i palestrę, a także świątynię Zeusa. W II wieku budowle ozdobiono marmurowymi rzeźbami, w III i IV wieku wzbogacono je mozaikami. W IV wieku wybudowano bazylikę chrześcijańską. W pobliżu miasta znajdują się groby władców z VIII i VII wieku p.n.e. Ruiny miasta znajdują się ok. 5 km na północ od współczesnego miasta Famagusta (na terytorium Cypru Północnego).


Przypisy

  1. Dz 13:2-5

Bibliografia

  • Vassos Karageorghis, Salamis in Cyprus, Homeric, Hellenistic and Roman, London: Thames and Hudson, 1969, ISBN 0-500-39006-1, OCLC 79202.
  • Walter Burkert: The Orientalizing Revolution: Near Eastern Influence on Greek Culture in the Early Archaic Age, Harvard University Press, 1992

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się