Tekst w piśmie syngaleskim
Sposób zapisu sylab w alfabecie syngaleskim na przykładzie litery „ka”

Pismo syngaleskie, pismo sinhalaalfabet sylabiczny używany do zapisu języka syngaleskiego na Cejlonie. Na Sri Lance służy również do zapisu buddyjskich tekstów w języku pali.

Historia

Pismo syngaleskie wywodzi się pośrednio ze starożytnego indyjskiego pisma brahmi, poprzez pismo grantha i stąd podobne jest do innych pism południowo-indyjskich, zwłaszcza malajalam i tamilskiego.

Charakterystyka

Podobnie jak w innych abugidach, podstawowym elementem alfabetu sinhala jest spółgłoska z inherentną samogłoską „a”. Inne samogłoski zaznacza się odpowiednimi znakami diakrytycznymi. Istnieje 16 znaków samogłoskowych i 42 znaki do zapisu spółgłosek[1]. Istnieją również grafemy oznaczające czyste samogłoski, występujące w nagłosie. Znaki podzielone są na dwie części: elu hodiya, zwany także suddha sinhala (czysto syngaleskie) wystarczające do zapisywania słów pochodzenia syngaleskiego, zaś w przeszłości klasycznego języka syngaleskiego, zwanego elu, stąd nazwa, oraz misra hodiya (dosłownie „alfabet mieszany”) z dodatkowymi znakami do zapisywania dźwięków występujących w sanskrycie i pali[2]. Dotyczy to zwłaszcza spółgłosek przydechowych, nie występujących w języku syngaleskim.

Przypisy

  1. Sinhala Script.
  2. Sinhala alphabet.

Linki zewnętrzne

  • Znaki pisma syngaleskiego
  • Alfabet syngaleski na portalu Omniglot
  • Alfabet sinhala na portalu Ancientscripts

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

kamizelki nurkowe kamizelki nurkowe kamizelki nurkowe drogi wodne znaki wodne sklep drogowy internetowy

Podziel się