Oxford Advanced Learner's Dictionary of Current English
Ilustracja
Dwutomowe wydanie słownika Hornby'ego
Autor Albert Sydney Hornby
Tematyka słownik
Pierwsze wydanie
Miejsce wydania Oksford
Język angielski
Data wydania 1942
Wydawca Oxford University Press

Oxford Advanced Learner's Dictionary of Current Englishsłownik jednojęzyczny języka angielskiego pisany dla odbiorców niebędących ojczystymi użytkownikami języka.

Jest odmienny zarówno od słownika dwujęzycznego jak również jednojęzycznego słownika pisanego dla odbiorców posługujących się językiem angielskim od urodzenia czy przygotowywanego dla środowisk akademickich. Pierwszy słownik tego typu ukazał się w 1942 roku, a jego autorem był Albert Sydney Hornby. Współczesne wydania słownika są firmowane jego nazwiskiem, choć redagowane są przez zrzeszonych w fundacji naukowców z Oxford University. Słownik wydaje oficyna Oxford University Press. Obecnie dostępne jest wydanie VIII z 2010 roku. Wydawnictwo szacuje, że ze słownika korzysta 30 milionów użytkowników[1].

Istnieją podobne dzieła, wydane np. przez Macmillan Publishers, Longman, HarperCollins (Collins COBUILD Advanced Dictionary), Cambridge University Press.

Słownik dostarcza osobom uczącym się języka angielskiego informacji o znaczeniu słów i zwrotów, ich użyciu oraz wymowie. Pod uwagę brane są tylko znaczenia aktualne; nie podaje się również etymologii słów[2]. Wszystkie definicje opracowane są przy pomocy metajęzyka składającego się z 3 tys. często używanych wyrazów[1][3], co czyni definicje przystępnymi dla uczących się. Znaczenia wyrazów obrazowane są przykładami zdań, ale nie dosłownymi cytatami z literatury pięknej.

Wydania i wznowienia

 • Wydanie pierwsze 1948 (12 wznowień)
 • Wydanie drugie 1963 (19 wznowień)
 • Wydanie trzecie 1974 (28 wznowień)
 • Wydanie czwarte 1989 (50 wznowień)
 • Wydanie piąte 1995 (65 wznowień)
 • Wydanie szóste 2000 (117 wznowień)
 • Wydanie siódme 2005
 • Wydanie ósme 2010
 • Wydanie dziewiąte 2015

Wydanie trzecie ukazało się na rynku polskim w 1981 we współpracy OUP i PWN[4][5].

Historia

Pierwowzorem obecnego słownika jest publikacja Idiomatic and Syntactic Dictionary, która ukazała się w roku 1942 w Japonii[6]. Podczas II wojny światowej trafiła do wydawnictwa Oxford University Press, gdzie stwierdzono, że będzie dobrym uzupełnieniem słownika oksfordzkiego. Pierwsze, japońskie wydanie było dziełem A. S. Hornby’ego, lektora języka angielskiego w małym koledżu w Japonii[7][8], który jeszcze przed publikacją słownika w japońskim wydawnictwie Kaitakusha wysłał kopię w maszynopisie do British Council do B. Ifora Evansa. Hornby wyjechał do pracy w British Council do Iranu[9], tymczasem pierwodruk słownika dotarł do Humphreya S. Milforda, dyrektora Oxford University Press. Milford natychmiast zrozumiał, że słownik może być doskonałym uzupełnieniem Oxford English Dictionary i podnieść renomę wydawnictwa. Grupy docelowej upatrywał w osobach używających języka angielskiego jako drugiego, dla których słownik oksfordzki był zbyt trudny. Z powodu znacznych trudności ze zdobyciem papieru podczas wojny, Milford zwrócił się do British Council o pomoc w tej sprawie[10]. Słownik ukazał się w roku 1948[8].

Definicja wyrazu

Definicja hasła w słowniku składa się z nazwy hasła, wymowy, podziału na sylaby, opisu znaczenia, ilustracji słownej, informacji gramatycznej, synonimów, uwag odnośnie do użycia, frazeologii, etymologii, ilustracji graficznych[11].

Zobacz też

Przypisy

 1. a b A. S. Hornby: Oxford Advanced Learner's Dictionary. Oxford: Oxford University Press, 2005. ISBN 978-0-19-400116-8.
 2. Od zasady tej odstąpiono przy wydaniu słownika na CD ROM.
 3. Oxford 3000 (ang.). [dostęp 8 maja 2009].
 4. Hornby A. S.: Oxford Advanced Learner's Dictionary of Current English. Warszawa: OUP, PWN, 1981.
 5. FILOZOFIA NAUKI THOMASA S. KUHNA (ang.). [dostęp 8 maja 2009].
 6. Dictionaries for learners (ang.). [dostęp 8 maja 2009].
 7. OALD History (ang.). [dostęp 8 maja 2009].
 8. a b Hyperlex: cartographie lexicale pour la recherche d’informations (fr.). [dostęp 8 maja 2009].
 9. Hornby Educational Trust (ang.). [dostęp 8 maja 2009].
 10. OUP Archives held at the OUP headquarters, Great Clarendon Street, Oxford, UK, Milford’s Letterbooks Vol. 165 fol. 493, Milford to Ifor Evans, 4 July 1941.
 11. Kaoru Akasu: The Iwasaki Linguistic Circle and Dictionary Analysis (ang.). [dostęp 8 maja 2009].

Linki zewnętrzne

 • Oxford University Press: strona domowa słownika i słownik online (ang.). [dostęp 10 maja 2009].

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Podziel się