Liczba doskonała – liczba naturalna, która jest sumą wszystkich swych dzielników właściwych (to znaczy od niej mniejszych). Korzystając z pojęcia funkcji σ, można liczby doskonałe definiować jako te, dla których zachodzi warunek:
Najmniejszą liczbą doskonałą jest , ponieważ Następną jest ponieważ
Największą znaną obecnie (7 grudnia 2018) liczbą doskonałą jest liczy ona 24 862 048 cyfr w rozwinięciu dziesiętnym[1].
Wszystkie znane liczby doskonałe są parzyste. Nie udało się dotąd znaleźć żadnej liczby doskonałej nieparzystej, ani dowodu, że liczby takie nie istnieją.
W IX księdze Elementów Euklides podał sposób znajdowania liczb doskonałych parzystych:
Sposób podany przez Euklidesa każe badać kolejno sumy:
Są to sumy ciągu geometrycznego o ilorazie więc mają one postać Jeśli któraś z tych liczb okaże się liczbą pierwszą, to jest liczbą doskonałą.
Leonhard Euler udowodnił, że każda liczba doskonała parzysta ma postać gdzie jest liczbą pierwszą (nietrudno pokazać, że wtedy również jest liczbą pierwszą) – daje to wzajemnie jednoznaczną odpowiedniość liczb doskonałych parzystych z liczbami pierwszymi Mersenne’a.
Euler udowodnił, że każda liczba doskonała nieparzysta musi być postaci gdzie jest liczbą pierwszą postaci Wiadomo też, że jeśli liczba taka istnieje, to musi być większa od
Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.
Zawartość tej strony pochodzi stąd.
Szamba betonowe Namysłów Príslušenstvo ts2 space ts2 satellite internet ts2 satellite meble kuchenne na wymiar warszawa gdzie viagra and other drugs