Na mapie Austrii i Czech Kraj Sudetów zaznaczono na żółto, ze stolicą w Troppau

Kraj Sudetów (niem. Sudetenland, czes. Sudetsko, Sudetská země albo Sudety) – efemeryczny twór polityczny grupujący tereny zamieszkałe w większości przez Niemców na zachodzie Śląska Austriackiego (Śląsk Sudecki), północnych Morawach i wschodnich Czechach (Hřebečsko i Ziemia Kralicka), który istniał krótko po I wojnie światowej.

28 października 1918 r. w Pradze proklamowano powstanie niepodległej Czechosłowacji. 11 listopada ostatni cesarz austriacki Karol I Habsburg zrzekł się udziału w rządach, dzień później w Wiedniu została proklamowana Republika Niemieckiej Austrii, która zgłaszała roszczenia do objęcia terenów cesarstwa zamieszkałych przez ludność niemiecką. Jedną z jej prowincji miał być Kraj Sudetów ze stolicą w Opawie (niem. Troppau). Niemcy żyjący w granicach historycznego Królestwa Czech obawiali się utraty uprzywilejowanej pozycji, jaką cieszyli się w monarchii habsburskiej i nie chcieli należeć do powstającego państwa czechosłowackiego. Zarządcą został 30 października austriacki polityk, Robert Freissler. W herbie znajdowały się głowy lwa czeskiego, orlicy morawskiej i orlicy śląskiej[1][2].

W listopadzie 1918 r. wojska czechosłowackie zaczęły wkraczać na obszar zbuntowanej prowincji. W listopadzie zajęły Hřebečsko (Schönhengstgau) i Lanškroun, 14 listopada miasto Moravská Třebová, 1 grudnia Bílovec, 13 grudnia Fulnek, 15 grudnia Šumperk, 16 grudnia Uničov i 18 grudnia zajęły Šternberk i Opawę.

Robert Freissler jeszcze w 1919 r. brał udział w pertraktacjach przed podpisaniem traktatu pokojowego.

Kraj Sudetów ostatecznie przestał istnieć 10 września 1919 roku, po zawarciu traktatu wersalskiego i traktatu w Saint-Germain-en-Laye, które potwierdziły przynależność tych terenów do Czechosłowacji.

Zobacz też

Przypisy

  1. Das Große Wappen Deutschösterreichs vom 8. März 1919 und das Gebiet der Böhmischen Krone
  2. Memorandum zástupců německých sudetských zemí jako odpověď na podmínky k uzavření míru spojeneckých mocností a jejich spojenců

Bibliografia


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się