Koptyjska katedra św. Marka
w Aleksandrii
‏الكاتدرائية المرقسية بالأسكندرية‎
katedra
Ilustracja
Fasada katedry
Państwo

 Egipt

Miejscowość

Aleksandria

Wyznanie

orientalne prawosławne

Kościół

koptyjski

Archidiecezja

Archidiecezja Aleksandrii

Wezwanie

św. Marek

Położenie na mapie Egiptu
Mapa konturowa Egiptu, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Koptyjska katedra św. Markaw Aleksandrii”
Ziemia31°15′36,4″N 30°00′41,0″E/31,260111 30,011389
Strona internetowa
Wnętrze katedry

Koptyjska katedra św. Marka w Aleksandrii – historyczna siedziba patriarchy Aleksandrii, zwierzchnika Koptyjskiego Kościoła Ortodoksyjnego. Aktualnym patriarchą jest sprawujący swój urząd od 2012 Tawadros II, 118. następca św. Marka[1].

Początki

Według tradycji, zarówno wschodniej jak i zachodniej, katedra stoi na miejscu kościoła założonego przez św. Marka Ewangelistę[2].

Najwcześniejsza chrześcijańska tradycja łączyła osobę św. Marka, autora drugiej Ewangelii, z Aleksandrią. Koptyjscy chrześcijanie wierzą, iż św. Marek przybył do Aleksandrii ok. 60 roku i przebywał tu ok. 7 lat. W czasie swego pobytu w Aleksandrii nawrócił on wielu na chrześcijaństwo i dokonał licznych cudów. Jest uważany za założyciela kościoła w Aleksandrii i pierwszego biskupstwa w tym mieście. Zgodnie z tradycją św. Marek został aresztowany w 68 roku podczas uroczystości ku czci Serapisa. Poniósł śmierć męczeńską poprzez wleczenie po ulicach[3]. Został pochowany pod kościołem, który założył.

Relikwie św. Marka

W roku 828 Wenecjanie wykradli z kościoła aleksandryjskiego szczątki św. Marka aby złożyć je w grobowcu w nowo wybudowanym kościele św. Marka w Wenecji. Jednak głowa świętego pozostała w Aleksandrii a każdy nowo mianowany patriarcha Aleksandrii rozpoczynał obejmowanie swego urzędu od wzięcia głowy i zmiany spowijającego ją całunu.

Na przestrzeni stuleci głowa św. Marka była przemieszczana wiele razy i zaginęła na ok. 250 lat. W roku 1968, za panowania patriarchy Cyryla VI, niektóre fragmenty relikwii z ciała św. Marka powróciły jednak z Rzymu do Aleksandrii.

Obecna katedra św. Marka jest dziełem współczesnym, ale zgodnie z tradycją stoi w miejscu, gdzie znajdował się kościół założony przez św. Marka[4].

Chronologia

  • 311 – kiedy przed swą męczeńską śmiercią patriarcha Piotr I Aleksandryjski odmawiał ostatnią modlitwę na grobem św. Marka, kościół był wówczas niewielką kaplicą na wschodnim wybrzeżu. Przechowywane w nim były ciała św. Marka i kilku jego świętych następców.
  • 321 – za rządów następcy Piotra I, patriarchy Achillasa kościół został rozbudowany.
  • 641 – kościół został zrujnowany przez najeźdźców arabskich.
  • 680 – patriarcha Jan III Aleksandryjski odbudował kościół.
  • 828 – ciało św. Marka zostało wykradzione przez włoskich żeglarzy i zabrane z Aleksandrii do Wenecji. Głowa św. Marka pozostała w Aleksandrii.
  • 1219 – kościół został zniszczony podczas wypraw krzyżowych, po czym odbudowano go.
  • 1547 – Podróżnik Pierre Belon poinformował o odnalezieniu kościoła.
  • lipiec 1798 – podczas francuskiej inwazji na Aleksandrię kościół został zniszczony.
  • 1819 – za rządów Mohammeda Alego Paszy patriarcha Piotr VII Aleksandryjski odbudował kościół i udostępnił go wiernym.
  • 1870 – Za rządów patriarchy Demetriosa II Aleksandryjskiego odrestaurowano kościół (nadzór sprawował biskup Marcos z El Behiry).
  • W latach 1950 – 1952, za rządów patriarchy Józefa II, rozebrano kościół i w jego miejsce zbudowano z żelbetu nowy, większy, w typie bazyliki. W fasadzie przed portalem umieszczono sześć marmurowych filarów. Ikonostas pocięto precyzyjnie na 6 części, ponumerowano je, po czym pieczołowicie złożono razem na pierwotnym miejscu. Dwie wieże kościelne nie zostały rozebrane lecz wzmocniono je betonem i ozdobiono koptyjskimi płaskorzeźbami. W wieżach zawieszono dwa nowe dzwony, dostarczone z Włoch.
  • W latach 1985 – 1990 rozbudowano kościół od strony zachodniej zachowując jego pierwotny styl. Do nowej fasady przeniesiono również 6 filarów. Obie wieże pozostały na swoich dawnych miejscach. Dzięki rozbudowie powierzchnia kościoła zwiększyła się dwukrotnie.

Przypisy

  1. Encyclopedia Coptica: The Christian Coptic Orthodox Church Of Egypt. [dostęp 2011-04-29]. (ang.).
  2. New Advent.org: The Church of Alexandria. [dostęp 2011-04-29]. (ang.).
  3. Tasbeha.org: The Beholder Of God Mark The Evangelist Saint And Martyr By H.H. Pope Shenouda III. [dostęp 2011-04-29]. (ang.).
  4. Sacred Destinations: St. Mark's Coptic Cathedral, Alexandria. [dostęp 2011-04-29]. (ang.).

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się