Klingon Empire
Imperium Klingońskie
Flaga Imperium
Flaga Imperium
Język urzędowy Klingoński
Stolica Qo'noS
Pierwszy władca Kahless Niezapominalny

Imperium Klińgońskie (ang.: Klingon Empire) – fikcyjna cywilizacja, istniejąca we wszechświecie Star Trek. Jej stolicą jest planeta Qo'noS, a mieszkańcami Klingoni.

Historia

Według mitologii Klingonów założycielem Imperium Klingońskiego jest Kahless Niezapominalny, który to zjednoczył naród klingoński ponad 1500 lat temu.

Klingoni, począwszy od założyciela swojej cywilizacji to rasa nader wojownicza, dumna, hołdująca tradycji i ceniąca honor. To właśnie te cechy uczyniły ich państwo jedną z militarnych potęg Galaktyki, wobec której trzeba czuć respekt. Także dzięki nim klingońscy wojownicy – tak twierdzi ich mitologia – wytępili bądź uwięzili swoich bogów. Wedle klingońskiej mitologii dusza każdego klingońskiego wojownika (Klingona w ogóle) musi przekroczyć Rzekę Krwi by dostać się do Sto-Vo-Kor, gdzie czeka nań Kahless.

Przez około sto lat, począwszy od pierwszego kontaktu Federacji z Imperium Klingońskim (rok 2218) obie potęgi bardziej lub mniej agresywnie ścierały się ze sobą. W 2267 r. omal nie doszło do całkowitego zerwania rozmów, jednak nie stało się tak dzięki interwencji nieznanych żadnej ze stron konfliktu niecielesnych mieszkańców planety Organia (o którą działania obu stron się otarły), którzy to wymusili na Imperium i Federacji pakt pokojowy. Potem na krótko Klingoni zawiązali porozumienie z Gwiezdnym Imperium Romulan, co zaowocowało wymianą technologii (m.in. urządzeń kamuflażowych i projektów okrętów). W 2293 r. otwarty został nowy rozdział w stosunkach federacyjno – klingońskich, za sprawą eksplozji na Praxis – księżycu głównej planety imperium – Qo'noS, która spowodowała na planecie poważne uszkodzenia środowiska. Ich następstwem oprócz ogólnego chaosu i nieporządku, stało się przebudzenie w Wysokiej Radzie (organie ustawodawczym Imperium). Stojący na jej czele Kanclerz Gorkon zdał sobie sprawę z tego, że Imperium nie może dłużej pozwolić sobie na potężne siły zbrojne i wyszedł z inicjatywą zakończenia trwających prawie 70 lat "nieprzyjemości" z Federacją. Na kilka dni przed konferencją pokojową kanclerz został zamordowany przez federacyjno – klingońsko – romulańską grupę spiskowców, chcących utrzymać przedkonferencyjne status quo. Jego córka i następczyni (klingoński wyjątek prawny, gdyż kobieta nie mogła być członkiem rady) z sukcesem doprowadziła do podpisania tzw. porozumienia z Khitomeru (planeta niedaleko romulańsko-klingońskiej granicy).

Wysoka rada była zalążkiem intrygi, która prawie wciągnęła całe Imperium w wojnę domową – kanclerz K'mpec zmarł otruty. Przed śmiercią jednak zastrzegł, by nie – Klingon, mianowicie kpt. Jean-Luc Picard był Arbitrem Sukcesji. Dzięki mediacjom Picarda polityczny nowicjusz Gowron został uznany za jedynego kandydata na kanclerza. Rodzina Duras, potęgi której obawiał się poprzedni kanclerz, próbowała zablokować wybór Gowrona, wciągając Imperium w krótką ale gorzką wojnę domową.

Mimo nazwy "Imperium" Klingońskie nie miał cesarza od 2069 r. 300 lat później klerycy z klasztoru na planecie Boreth wyprodukowali klon Kahlessa. Mimo rozpoznania fałszerstwa, klon uważany był za prawowitego spadkobiercę tronu i z pomocą Kanclerza Gowrona "zainstalowany" został jako "ceremonialny" imperator.

Konflikt z Unią Kardasjańską

Imperium czujne zawsze było na potencjalne zewnętrzne zagrożenia i w 2372 r. mocno zareagowało na cywilne powstanie obalające Kardazjańskie Centralne Dowództwo, które to oddało władzę Radzie Detapa. Podejrzewając, że w radzie zasiadają zmiennokształtni agenci Dominium, siły klingońskie podjęły inwazję na główną planetę Unii kardazjańskiej w celu wybicia rady Detapa i umieszczenia klingońskiego "nadzorcy". Atak potępiony został przez Federację, w wyniku czego Gowron odwołał porozumienia z Khitomer, odwołał ambasadorów i wypędził obywateli Federacji z przestrzeni klingońskiej. Przez kilka następnych miesięcy trwały "zbrojne nieprzyjemności", wynikiem których było kilka bezsensownych 'pojedynków' (jeżeli pojedynkiem można nazwać potyczki dwóch i więcej okrętów), zniszczenie USS Farragut i klingoński atak na placówkę Ajilion, po którym podpisano zawieszenie broni.

Linki zewnętrzne

  • Artykuł o Imperium w e-zinie Pathfinder (pol.). [dostęp 2010-06-23].

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Podziel się