w roku 1908, 1920, i od 1928 roku do dziś

Diagram boiska do gry w hokeja na trawie

Hokej na trawie – zespołowa gra sportowa.

Opis gry

Mecz rozgrywany jest przez dwie drużyny po 11 graczy (+5 rezerwowych). Od 2019 r., na mocy decyzji Międzynarodowej Federacji Hokeja na Trawie (FIH), mecz hokeja na trawie składa się z czterech kwart po 15 minut. Wcześniej rozgrywano mecze 2 x 35 minut i niektóre federacje jeszcze stosują ten podział. Na igrzyskach w Tokio rozgrywano mecze trwające 4 x 15 min. Odbywa się na boisku o wymiarach 91,40 × 55 m, na którym stoją dwie bramki o wysokości 2,14 m i szerokości 3,66 m. Celem gry jest wbicie za pomocą drewnianej laski okrągłej piłki o średnicy ok. 7-7,5 cm i masie ok. 160 g do bramki przeciwnika. Gracz może dotknąć piłki tylko płaską stroną laski lub jej krawędzią. Niedozwolone jest dotknięcie piłki jakąkolwiek częścią ciała. Tylko bramkarz może blokować piłkę kijem, rękami, nogami i innymi częściami ciała.

Hokej na trawie jest dyscypliną olimpijską od 1908. Od 1980 w olimpijskich zawodach uczestniczą również kobiety. Co cztery lata rozgrywane są również mistrzostwa świata.

Historia dyscypliny w Polsce

Początki tej dyscypliny w Polsce sięgają przełomu XIX i XX wieku. Pierwszy oficjalny mecz w tej dyscyplinie na ziemiach polskich rozegrano 1 lipca 1907 we Lwowie na boisku Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, pomiędzy piłkarzami Czarnych Lwów oraz Pogoni Lwów.

Obecnie hokej na trawie uprawia w Polsce ponad 2000 zawodników, zaś główne jego ośrodki to: Poznań, Gniezno, Środa Wielkopolska, Toruń, Rogowo, Gąsawa, Siemianowice Śląskie, Gliwice, Wrocław oraz Brzeziny.

Ponadto hokej na trawie jest również uprawiany w: Warszawie, Łodzi, Tarnowskich Górach, Stęszewie, Nysie, Sosnowcu, Cieszynie, Skierniewicach, Łubiance, Swarzędzu, Pobiedziskach oraz Rypinie.

Istnieje również halowa odmiana hokeja na trawie. W rozegranych do tej pory mistrzostwach świata męska reprezentacja Polski trzykrotnie zajęła 2. miejsce, wywalczając srebrne medale w 2003, 2007 oraz 2011 roku.

• Dyscypliny olimpijskie – hokej na trawie. sportowefakty.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-05-23)].