Gerard Merkator
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

5 marca 1512
Rupelmonde

Data i miejsce śmierci

2 grudnia 1594
Duisburg

Specjalność: matematyk, geograf
podpis

Gerard Merkator, właśc. Gerhard Kremer[1] (łac. Gerardus Mercator; ur. 5 marca 1512 w Rupelmonde, Flandria, zm. 2 grudnia 1594 w Duisburgu, Jülich-Kleve-Berg) – flamandzki matematyk i geograf, prekursor współczesnej kartografii. Autor odwzorowania walcowego wiernokątnego, znanego jako odwzorowanie Merkatora.

Życiorys

Mapa Europy autorstwa Merkatora

Urodził się jako Gheert Cremer (lub Gérard de Crémère) we flamandzkim mieście Rupelmonde. Jego rodzice pochodzili z Gangelt w Księstwie Jülich. Mercator to zlatynizowana forma jego nazwiska, które oznacza kupca. Był kształcony w ’s-Hertogenbosch przez sławnego humanistę Macropediusa oraz w Katolickim Uniwersytecie Lowańskim. Pomimo jego sławy jako kartografa, jego głównym źródłem dochodu było wyrabianie instrumentów astronomicznych.

W latach 1585–1595 wydał zbiór map w formie księgi, wykorzystując jako pierwszy określenie Atlas[2]. Nazwa „atlas” odwołuje się do postaci króla Atlasa z Mauretanii, który uważany był za astronoma, matematyka i filozofa, twórcę pierwszego globusu nieba.

Po jego śmierci działalność rytowniczą i wydawniczą kontynuował jego syn Rumold (1545–1599). Po śmierci Rumolda, w 1604 płyty miedziorytnicze służące do wydawania map przejął Jodocus Hondius Starszy. Po śmierci Jodocusa Hondiusa Starszego działalność wydawniczą kontynuowali jego synowie Jodocus i Henricus.

W belgijskim Sint-Niklaas znajduje się muzeum poświęcone Merkatorowi.

Jego imię nosi belgijska, trzymasztowa barkentyna „Mercator” projektu Adriena de Gerlache’a (dzisiaj statek muzeum zacumowany w Ostendzie) oraz port jachtowy w Ostendzie.

Przypisy

  1. Merkator, [w:] Encyklopedia PWN [dostęp 2021-10-02].
  2. Garard Mercator, Gerardi Mercatoris atlas sive Cosmographicae meditationes de fabrica mvndi et fabricati figvra : denuò auctus (1623), wyd. 5. [online], polona.pl [dostęp 2018-02-28].

Linki zewnętrzne


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się