Flaga Mongolii
Flaga Mongolii
Flaga Mongolii
Informacje
Proporcje 2:1
Wprowadzona 12 lutego 1992
Opis flagi Flaga składa się z trzech wertykalnie ułożonych pasów: czerwonego, niebieskiego i czerwonego. Na lewym pasie złoty znak Sojombo
Warianty
Flaga Mongolii w latach 1940-1992
Flaga Mongolii w latach 1940-1992
Flaga Mongolii w latach 1924-1930
Flaga Mongolii w latach 1924-1930
Flaga Mongolii w latach 1921-1924
Flaga Mongolii w latach 1921-1924

Flaga Mongolii składa się z trzech wertykalnie ułożonych pasów: czerwonego, niebieskiego i czerwonego.

Historia

Podstawowy wzór flagi wprowadzono w 1940. Jednak w 1992 usunięto gwiazdę znad emblematu i zmodyfikowano kształt Sojombo. Flagę ustanowiono 12 lutego 1992.

Symbolika

Kolor niebieski, symbol trwałości ojczyzny, od wieków tradycyjnie był czczony przez Mongołów. Czerwona barwa oznacza rozkwit. Złoty znak Sojombo, historyczny symbol niepodległości i wolności Mongołów, ma swoją bogatą symbolikę. Zwieńczony jest płomieniem o trzech wierzchołkach, uważanym za symbol pomyślności i rozkwitu. Słońce i księżyc, zamieszczone poniżej, symbolizują wieczność i wzmacnianie się. Te trzy znaki razem niosą przesłanie: niech żyje Państwo Mongolskie.

Trójkąty są grotami strzał, które przypominają o niezwyciężoności, a poziome prostokąty to fragment kolczugi, która jest znakiem mocnego i sprawiedliwego ustroju. Centralnie zamieszczone koło z dwoma rybami oznacza mężczyznę i kobietę, a zarazem symbol płodności. Pionowe słupy to mury obronne i są oznaką jedności i przyjaźni narodu, przezwyciężającej swą mocą żelazny mur obronny.

Zobacz też


Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Szamba betonowe Wejherowo moje fajne i ciekawe wpisy blogi ww ciekawe informacje i wiadomości weight loss

Podziel się