Festiwal Muzyki Filmowej
Ilustracja
Festiwal Muzyki Filmowej 2012
Lata aktywności

od 2008

Termin

2 połowa maja

Państwo

 Polska

Miejscowość

Kraków

Założyciel

Krakowskie Biuro Festiwalowe, RMF Classic

Tematyka

muzyka filmowa

Strona internetowa

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie – jeden z najważniejszych festiwali muzyki filmowej w Europie i na świecie. Festiwal organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz RMF Classic. Prezentuje muzykę tworzoną na potrzeby kina. Widowiska muzyczno-filmowe wyróżniają się śmiałością produkcyjną, innowacyjnością w sferze technologii dźwięku i obrazu[1]. Podczas festiwalu odbywają się retrospektywy i koncerty galowy, koncerty monograficzne znanych kompozytorów muzyki filmowej, widowiska muzyczno-filmowe[2].

Historia

Festiwal stawia sobie za zadanie konsolidowanie środowisk kompozytorskich, muzycznych i filmowych poprzez budowę wieloletnich projektów muzyczno-filmowych. Współpracuje m.in. z Festiwalem Fimucitè z Teneryfy, orkiestrą Sinfonietta Cracovia oraz Filharmonią im. K. Szymanowskiego w Krakowie, Gremi Film Production. Wraz z Columbia Artists Management i Howardem Shore organizatorzy festiwalu zorganizowali pokaz całości trylogii Petera Jacksona z muzyką wykonywaną na żywo.

W stolicy Małopolski podczas FMF pojawiło się 170 kompozytorów z całego świata, w tym topowe nazwiska z Hollywood. Byli to zdobywcy Oscara: Elliot Goldenthal, Tan Dun, Howard Shore, Jan A.P. Kaczmarek.

Widzowie FMF mogli spotkać się także z takimi twórcami jak: Joe Hisaishi, Shigeru Umebayashi, Don Davis, Alberto Iglesias, Trevor Morris, Michał Lorenc, Wojciech Kilar, Reinhold Heil, Jonny Klimek, Abel Korzeniowski, Eric Serra. Kraków odwiedzili również Ramin Djawadi, Garry Schyman, Johan Söderqvist, Dario Marianelli, Patrick Doyle, Gustavo Santaloalla, a także Hans Zimmer.

Finał 1. Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie
  • W 2008 r. gościem szczególnym Festiwalu był Éric Serra, w 2009 r. Kraków odwiedzili m.in.: Tan Dun, Reinhold Heil, Tom Tykwer, Johnny Klimek, Jan A.P. Kaczmarek, Diego Navarro i inni.
  • Od 2010 roku koncerty festiwalowe odbywają się w hali ocynowni ArcelorMittal Poland. Wystąpili wówczas Tan Dun, Leszek Możdżer i inni. Gośćmi specjalnymi 3 edycji byli Shigeru Umebayashi i Howard Shore.
  • W 2011 roku, festiwal trwał cztery dni. Festiwal zainaugurował Joe Hisaishi, a w programie dalszych dni znalazła się muzyka Masashi Hamauzu, Bartosza Chajdeckiego, a także projekcja filmu Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły z muzyką graną symultanicznie na żywo.
  • W 2012 roku festiwal został skrócony do trzech dni. Widzowie mogli obejrzeć projekcję filmu Pachnidło Toma Tykwera z muzyką wykonywaną na żywo, uczestniczyć w uroczystej gali z okazji 80. urodzin Wojciecha Kilara, a także wysłuchać Symfonii Biomechanicznej Elliota Goldenthala wykonywanej na żywo do fragmentów filmów.
  • W 2013 roku festiwal trwał cztery dni. Gościł Alberto Iglesiasa- kompozytora współpracującego z Pedro Almodóvarem. Zaprezentowane zostały światowe prawykonania muzyki do filmów tego reżysera. Kolejnymi gośćmi festiwalu byli m.in.: Ernst Reijseger, Trevor Morris, Abel Korzeniowski, Jan A.P. Kaczmarek, Diego Navarro, Alberto Iglesias, Don Davis, James Newton Howard, Michał Lorenc, Craig Armstrong. W ostatnim dniu zaprezentowano symultaniczne wykonanie koncertowe produkcji amerykańsko-australijskiej: Matrix. Gościem honorowym wydarzenia i równocześnie dyrygentem był Don Davis.
  • W 2014 roku w programie festiwalu znalazły się produkcje koncertowe takie jak: Kon-Tiki: Dalekomorska wyprawa z udziałem kompozytora Johana Söderqvista, James Bond gościnnie z Esther Ovejero oraz Diego Navarro, Gladiator z muzyką Hansa Zimmera, a także miała miejsce Międzynarodowa Gala Muzyki Filmowej z okazji 100-lecia ASCAP, na której gościł Gustavo Santaolalla.
  • W 2015 roku trzon festiwalu stanowiło 10 koncertów głównych, w tym przegląd ścieżek dźwiękowych światowego kina i multimediów, od najpopularniejszych soundtracków video games, przez tematy słynnych seriali telewizyjnych, aż do muzyczno-filmowych arcydzieł inspirowanych twórczością Szekspira. Całość uzupełniło 25 wydarzeń towarzyszących. Po raz pierwszy w historii Festiwalu zorganizowane zostało autorskie spotkanie gwiazdy Hollywood z publicznością – ze swoimi fanami rozmawiał zdobywca Oscara: Elliot Goldenthal. Artysta został nagrodzony przyznaną po raz pierwszy Nagrodą im. Wojciecha Kilara. Festiwalowe koncerty poprowadziło ośmiu mistrzów: Diego Navarro, Ludwig Wicki, Jeff Beal, Trevor Morris, Alexander Liebreich, Christian Schumann, Terry Davies i Monika Bachowska.
  • W 2016 roku odbyło się 10 koncertów, w tym sześć galowych, prowadzonych przez dwunastu wybitnych dyrygentów, m.in. Dirk Brossé, Frank Strobel, Ludwig Wicki, Anthony Weeden i Marek Moś. Festiwal gościł stu siedemdziesięciu polskich i zagranicznych gości z branży filmowej oraz pięćdziesięciu kompozytorów związanych z ekranem, w tym dwóch zdobywców Oscara: Alexandre Desplat i Jan A.P. Kaczmarek. W programie znalazły się takie pozycje jak Gala Muzyki Filmowej poświęcona animacjom, Scoring4Polański z udziałem reżysera, Video Game Show z muzyką do gry Wiedźmin 3 Dziki Gon oraz Indiana Jones: Poszukiwacze zaginionej Arki – film z muzyką na żywo.
  • Dziewięć edycji zgromadziło ponad 190 000 widzów i 182 festiwalowe wydarzenia[1].

Edukacja Festiwalu Muzyki Filmowej w Krakowie

  • FMF4kids

Włączając najmłodszych odbiorców kultury, Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie konsekwentnie rozwija linię programową dedykowaną dzieciom i młodzieży. We współpracy z wydawcami powstają specjalne aranżacje muzyki filmowej na orkiestry młodzieżowe, a w 2014 r. zainaugurowana została FMF YouthOrchestra. W ramach nurtu FMF4kids odbywają się również warsztaty dla dzieci, poranki filmowe i koncerty z muzyką do kultowych bajek.

  • Forum Audiowizualne

Przy festiwalu powstało tzw. Forum Audiowizualneplatforma edukacyjna dla młodych kompozytorów, którzy zamierzają budować swoją karierę na międzynarodowym rynku usług filmowych. Pod okiem specjalistów i ekspertów z Hollywood młodzi kompozytorzy uczą się tajników kompletnego procesu tworzenia ścieżki dźwiękowej na wszystkich etapach jej powstawania, a także zgłębiają zagadnienia związane ze specyfiką muzyki funkcjonalnej w odniesieniu do zasad rynku audiowizualnego i globalnego przemysłu filmowego. Na Forum Audiowizualne składają się tzw. Master Classes, ale także panele dyskusyjne i spotkania z uznanymi kompozytorami[1].

FMF dla młodych

Festiwal organizuje również międzynarodowy konkurs dla młodych kompozytorów rywalizujących o statuetkę Young Talent Award oraz o prawo wykonania zwycięskiej suity podczas prestiżowej gali finałowej[1].

Inne Inicjatywy

  • alterFMF

Festiwal Muzyki Filmowej eksploruje muzykę do gier video, animacji, seriali – dostrzegając istotny wzrost znaczenia tych sektorów audiowizualnych, ale także ważny nurt alternatywnego kina i niszowej muzyki różnych gatunków[1].

  • FMF Responsible/EKOFMF

Festiwal Muzyki Filmowej prowadzi akcje charytatywne z UNICEF i hospicjami Krakowa, wspomaga uczestnictwo w kulturze osób niepełnosprawnych. Wspólnie z Fundacją 7 Zmysł organizuje audio deskrypcję dla osób niedowidzących i niewidomych. Festiwal jest dostępny dla wszystkich, w tym także dla grup defaworyzowanych[1].

Nagrody i wyróżnienia

Festiwal Muzyki Filmowej za swoją innowacyjność nominowany został do Nagrody Mediów Niptel za rok 2008. Akademia doceniła organizatorów za odwagę stworzenia imprezy o międzynarodowym zasięgu i poziomie oraz ciekawe i umiejętne zaprezentowanie muzyki tworzonej do obrazu. Portal Muzykafilmowa.pl ogłosił festiwal Wydarzeniem Roku[3].
W 2011 roku Festiwal nagrodzono statuetką Złotego Słonecznika 2011 za najbardziej wartościową inicjatywę dla dzieci do 14 roku życia (kategoria Muzyka)[4]. W 2012 roku Krakowskie Biuro Festiwalowe otrzymało nagrodę główną Tenerife International Film Music Festival Award (FIMUCITÉ) za organizację FMF[5].

Program Festiwalu

2008

2009

2010

2011

2012

2013

2014

2015

2016

Przypisy

  1. a b c d e f Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. [dostęp 2017-03-22]. (pol.).
  2. Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie. fmf.fm. [dostęp 2017-11-23]. (pol.).
  3. Oficjalna strona internetowa FMF.
  4. Złoty Słonecznik dla FMF!. krakow.pl, 2011-09-06. [dostęp 2022-05-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2022-05-16)].
  5. Oficjalna strona internetowa KBF
  6. Program festiwalu Muzyki Filmowej 2008. Strona oficjalna Festiwalu Muzyki Filmowej. [dostęp 2010-05-25]. (pol.).
  7. Program festiwalu Muzyki Filmowej 2009. Strona oficjalna Festiwalu Muzyki Filmowej. [dostęp 2010-05-25]. (pol.).
  8. Program festiwalu Muzyki Filmowej 2010. Strona oficjalna Festiwalu Muzyki Filmowej. [dostęp 2010-05-25]. (pol.).
  9. Program festiwalu Muzyki Filmowej 2011. Strona oficjalna Festiwalu Muzyki Filmowej. [dostęp 2010-05-25]. (pol.).
  10. Program festiwalu Muzyki Filmowej 2012. Strona oficjalna Festiwalu Muzyki Filmowej. [dostęp 2010-05-25]. (pol.).
  11. Program festiwalu Muzyki Filmowej 2013. Strona oficjalna Festiwalu Muzyki Filmowej. [dostęp 2014-11-12]. (pol.).
  12. Program festiwalu Muzyki Filmowej 2014. Strona oficjalna Festiwalu Muzyki Filmowej. [dostęp 2014-11-12]. (pol.).
  13. Program festiwalu Muzyki Filmowej 2015 (pol.). Strona oficjalna Festiwalu Muzyki Filmowej. [dostęp 2015-08-02.]. [dostęp 2016-08-02].
  14. Program festiwalu Muzyki Filmowej 2016 (pol.). Strona oficjalna Festiwalu Muzyki Filmowej. [dostęp 2016-08-02.]. [dostęp 2016-08-02].

Linki zewnętrzne

  • www.fmf.fm – oficjalna strona festiwalu

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się