Ethnologue
Ilustracja
Właściciel SIL International
Miejsce w Alexa 135 986 (maj 2020)[1]
Strona internetowa

Ethnologue – publikacja, zarówno w formie papierowej, jak i internetowej, wydawana przez SIL International, chrześcijańską organizację stawiającą sobie za cel badanie rzadziej używanych języków, aby następnie wydać w nich Biblię. Publikacja ta jest regularnie aktualizowana, w obecnym 22. wydaniu (2019) obejmuje listę 7111 języków[2] i podaje podstawowe informacje na temat ich liczby użytkowników, zasięgu geograficznego, klasyfikacji, zróżnicowania dialektalnego itd. Dostęp do zasobów online jest płatny.

Historia

W 1984 wprowadzono trzyliterowy system kodów dla poszczególnych języków, tak zwany „kod SIL”, przekraczający liczbą uprzedni standard ISO 639-1. Również kody używane w wydaniu 14. nie pokrywały się z kodami ISO 639-2. Z tego względu w 2002 zaproszono „Ethnologue” do współpracy z International Organization for Standardization (ISO) w celu zintegrowania systemu kodów w jeden spójny międzynarodowy standard. W wyniku współpracy otrzymano standard nazwany ISO 639-3.

Kontrowersje

Punkty sporne (np. kwestia dokładnej liczby języków) związane są z brakiem w językoznawstwie ustalonego kryterium uznania danego etnolektu za odrębny język lub za dialekt danego języka. Zasady stosowane przez Ethnologue:

  • Makrojęzyk nie jest liczony jako język, lecz jedynie poszczególne języki wchodzące w jego skład. Na przykład na liście jest umieszczony nie język chiński, lecz 13 oddzielnych języków chińskich[3].
  • Języki wymarłe są uznane za martwe dopiero po uzyskaniu dowodów na to, że dany język nie ma już użytkowników
  • Języki od dawna martwe nie są umieszczane na liście, nawet jeżeli mają przypisany kod ISO 639-3 i pozostają w użyciu np. liturgicznym[4].

Inne kontrowersje dotyczą niewiarygodności liczby użytkowników danego języka czy też nierozróżniania narodowości od języka ojczystego[5].

Zobacz też

Przypisy

  1. Alexa – Ethnologue.com Traffic, Demographics, and Competitors – Alexa (ang.). Alexa Internet. [dostęp 2020-05-05].
  2. Ethnologue, Languages of the World.
  3. Ethnologue report for language code: zho.
  4. Ethnologue: Introduction to the Printed Volume.
  5. Tadeusz A. Olszański, Języki świata w sieci, „zaKORZENIEnie”. Biuletyn „Stowarzyszenia na rzecz Wielości Kultur”, nr 1(13), 2001.

Linki zewnętrzne

  • Wersja online Ethnologue
  • Ethnologue – Historia

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Szamba betonowe Wejherowo ts2 space TS2 SPACE ts2 satellite fajna strona internetowa media ciekawe informacje i wiadomości blog i stron moje fajne i ciekawe wpisy blogi ww ciekawe informacje i wiadomości kancelaria adwokacka Częstochowa

Podziel się