Warunek

Co z warunkiem istnienia funkcji odwrotnej dla funkcji zapisanej w sposób parametryczny np: X(a,b) = f(a,b) Y(a,b) = g(a,b) Z(a,b) = h(a,b) Jak sprawdzić, czy dana funkcja posiada funkcje odwrotna ?

Pozdrawiam

Wzór

Wg mnie to wzór: "Zatem funkcja odwrotna ma wzór x = y/2 - 1" powinien wyglądać tak:

funkcje parametryczne

najłatwiej sprawdzić warunki różnowartościowości i "na".

Uwaga odnośnie uwagi

Jak napisano w dziale Uwaga
W matematyce istnieją dwie konwencje[potrzebny przypis] rozumienia czym jest zbiór przy zapisie: .
Pierwsza z nich zakłada, że w domyśle, zbiór wartości funkcji zawarty jest w zbiorze , druga z nich zakłada, że to właśnie jest całym zbiorem wartości. Z punktu widzenia definicji funkcji jako trójki uporządkowanej składającej się z dziedziny, przeciwdziedziny i wykresu, funkcje symbole oraz mówią o dwóch różnych funkcjach sinus – w praktyce nie ma to jednak większego znaczenia. W praktyce matematycznej, pierwsza konwencja jest popularniejsza. Jednak poniżej w definicji funkcji odwrotnej zakłada się, że jest całym zbiorem wartości funkcji (tzn., że jest na zbiór ).

Zwracam tu uwagę na jeden znamienity fakt. Warunkiem istnienia funkcji odwrotnej jest bijektywność funkcji właściwej. Uwaga o dwóch konwencjach jest całkowicie niepoprawna, gdyż zapis: oznacza funkcję w ELEMENTY ZBIORU Funkcja jest bijekcją wtw gdy jest inienkcją i surjekcją. Więc samo założenie wymusza surjekcją, więc założenie w dziale "Uwaga" jest błędne. Jako źródło polecam słynną książkę Rasiowej. Dlatego też usuwam wpis, gdyż wprowadza on tylko i wyłącznie zamęt. Gwoli uściślenia jako przykład całkowicie poprawnej funkcji można przytoczyć funkcję stałą f(x)=1 Jak widać funkcja ta nie jest surjekcją, nie jest injekcją. Jest poprawnie zdefiniowaną funkcją w zbiór liczb . Jednak funkcja odwrotna do danej nie istnieje.
195.150.224.242 (dyskusja) 11:48, 4 lut 2010

UWAGA odnośnie Uwagi odnośnie uwagi:
znamienity ≠ znamienny
CiaPan (dyskusja) 13:25, 23 gru 2014 (CET)[odpowiedz]


Odwzorowanie liniowe odwrotne

W przypadku odwzorowań liniowych definicję odwzorowania odwrotnego zapisuje się .

Przestrzenie skończeniewymiarowe

W skończeniewymiarowych przestrzeniach wektorowych pociąga za sobą . Wśród dowodów są dwa warianty, różniące się tym, czy jest wykorzystywane pojecie śladu.

Krok 1
, czyli jest rzutem.
Krok 2, wariant 1
Ponieważ i , więc , czyli , Oznacza to, że i są różnowartościowe, a co za tym idzie jest różnowartościowym rzutem. Jedynym takim rzutem jest .
Krok 2, wariant 2
Znaczy to, że istnieje baza, w której macierz operatora ma na przekątnej tylko zera i jedynki. (wymiar obrazu jest równy wymiarowi całej przestrzeni), a to oznacza, że .
Wariant pierwszy podał w mailu dr hab. Piotr Sołatn z Wydziału Matematyki i Informatyki UW, autor skryptu Algebra II – Wykład 1 do którego prowadził martwy w chwili obecnie link w przypisie i tą wersję uznał za lepszą od poprzedniej i zalecaną, bo nie odwołuje się ona do pojęcia śladu (to pojęcie wymaga dodatkowych założeń o charakterystyce ciała, nad którym jest rozpięta przestrzeń). Dodatkowa zaleta tego dowodu polega na tym, że nie odwołuje się on bezpośrednio do żadnych pojęć z rachunku macierzowego. --Wojciech Słota (dyskusja) 23:35, 14 gru 2014 (CET)[odpowiedz]

Przestrzenie nieskończeniewymiarowe

Twierdzenie to nie jest prawdziwe w przestrzeniach nieskończeniewymiarowych. Np. dla odwzorowań określonych w przestrzeni wielomianów zdefiniowanych przez swoje działanie na jednomianach:

(różniczkowanie)
(całkowanie ze stałą 0)

, ale zeruje wielomiany stałe.

Można to też wyjaśnić, traktując i jak zwykłe funkcje. Nie są one bijekcjami z do , gdyż nie jest funkcją "na", zaś nie jest funkcją różnowartościową. Są one za to bijekcjami odpowiednio z do i z do , gdzie jest podprzestrzenią (a wiec i podzbiorem) wielomianów bez wyrazu stałego, i z takimi dziedzinami i przeciwdziedzinami są funkcjami wzajemnie odwrotnymi. Są też wzajemnie odwrotne jako odwzorowania liniowe należące do odpowiednio i . Podobnie jako funkcja z w i jako funkcja z w nie są funkcjami odwrotnymi, ale są funkcjami odwrotnymi jako funkcje z w i z w .

Podobnie w przestrzeniach skończeniewymiarowych nie istnieją operatory takie, że , ale własność tę mają operatory różniczkowania wielomianu i mnożenia wielomianu przez .

Zapisuję wersję ze starym i nowym wariantem dowodu, i z podkreśleniem, że odwzorowanie liniowe odwrotne to szczególny przypadek funkcji odwrotnej (w tym bez zmiany, którą sam wprowadziłem na prośbę, nie pamiętając, dlaczego wcześniej nie pisałem o osobnej definicji). Problem w tym, że dodatkowe uwagi nie mają źródeł, więc powiszą tutaj, aż jakieś znajdę. BartekChom (dyskusja) 17:58, 14 gru 2014 (CET)[odpowiedz]

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się