Corporation for National Research Initiatives (CNRI) – amerykańska organizacja non-profit, której głównym celem jest wspieranie rozwoju kluczowych technologii przetwarzania i udostępniania wiedzy z użyciem sieci komputerowych.

CNRI została założona w 1986 roku przez Roberta E. Kahna. Jej siedziba znajduje się w Reston w stanie Wirginia w Stanach Zjednoczonych. CNRI ściśle współpracuje z rządem USA, a także z kilkunastoma innymi instytucjami oraz uczelniami amerykańskimi nad stałym rozwojem National Information Infrastructure[1].

Do najważniejszych projektów CNRI należą[2]:

  • CORDRA (Content Object Repository Discovery and Resolution Architecture) i Defense Virtual Information Architecture – projekt realizowany z Departamentem Obrony USA – polega na stworzeniu jednolitego obiegu materiałów edukacyjnych związanych z obronnością Stanów Zjednoczonych i zaadaptowanie systemu DOI do cyfrowych dokumentów Departamentu Obrony i DARPA
  • D-Lib i D-Lib Magazine – forum dyskusyjne i czasopismo poświęcone działaniom prowadzonym przez CNRI
  • DOI – rozwijanie systemu identyfikatorów cyfrowych dokumentów elektronicznych realizowany we współpracy z International DOI Foundation; CNRI obsługuje w ramach tego projektu Handle System, czyli główne repozytorium identyfikatorów i przypisanych do nich metadanych.
  • Speech and Language Processing Center – jednostka badawcza zajmująca się rozwojem procesorów mowy i tekstu np. automatycznych tłumaczy z jednego języka na inny.

Oprócz tego w wyniku prac koordynowanych przez CNRI rozwinięto kilkanaście kluczowych technologii i baz danych m.in.:

  • język Python i JPython
  • bazę danych CORDS US Copyright Office
  • Electronic Payments Forum – system integrujący różne sposoby płatności elektronicznej i ustanawiający standardy w tej dziedzinie
  • Application Gateway System – system serwerowy umożliwiający zestawianie w sieci z serwerów pracujących na różnych systemach operacyjnych.

Przypisy

  1. CNRI Mission, tekst na stronie CNRI
  2. Program and activities, tekst na stronie CNRI

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się