Bobo-Dioulasso
Ilustracja
Wielki Meczet w Bobo-Dioulasso
Państwo

 Burkina Faso

Prowincja

Houet

Powierzchnia

136,8 km²

Wysokość

445 m n.p.m.

Populacja (2019)
• liczba ludności
• gęstość


903 887
6600 os./km²

Położenie na mapie Burkina Faso
Mapa konturowa Burkina Faso, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Bobo-Dioulasso”
Ziemia11°11′N 4°18′W/11,183333 -4,300000
Strona internetowa
Targowisko w Bobo-Dioulasso.

Bobo-Dioulasso – miasto w zachodniej części Burkiny Faso, ośrodek administracyjny prowincji Houet, ponad 900 tys. mieszkańców. Po Wagadugu jest to drugie pod względem wielkości miasto w kraju[1].

Historia

Od XIV wieku był to ważny ośrodek handlowy ludu Diula, pod koniec XIX wieku miasto zajęli Francuzi, włączając je w 1904 roku do Francuskiej Afryki Zachodniej. Od 1960 roku miasto należy do niepodległego państwa Burkina Faso (początkowo Górna Wolta).

Atrakcje turystyczne

Do ważniejszych zabytków miasta zalicza się Wielki Meczet (Grande Mosquée), będący przykładem architektury regionu i wizytówką miasta. Zainteresowanie turystów budzi też targowisko Grand Marché oraz niewielkie muzeum Musée Provincial du Houёt.

Co drugi rok na przełomie marca i kwietnia organizowany jest tu festiwal lokalnych kultur La Semaine Nationale de la Culture („Narodowy Tydzień Kultury”) z muzyką, tańcem i przedstawieniami teatralnymi.

Przemysł

Do najważniejszych gałęzi przemysłu zalicza się włókiennictwo (bawełna) i przemysł spożywczy (młyny, olejarnie, rzeźnie, łuszczarnie ryżu). Jest to też ważny ośrodek handlu bydłem.

Transport

Bobo-Dioulasso położone jest na jedynej linii kolejowej w Burkinie Faso, biegnącej od miasta Kaya do Treicheville niedaleko Banfory. Dawniej linia ta zapewniała połączenie także z miastami w Wybrzeżu Kości Słoniowej (biegła aż do Abidżanu), jednak obecnie granica jest zamknięta dla ruchu pasażerskiego ze względu na panującą w tym państwie niespokojną sytuację polityczną.

W Bobo-Dioulasso działa także lotnisko. Transport drogowy, tak jak we wszystkich krajach Afryki Zachodniej zapewniają głównie taksówki zbiorowe, chociaż działa też regularne połączenie autobusowe z Bamako w Mali oraz z Wagadugu.

Przypisy

  1. Cinquième Recensement Général de la Population et de l’Habitation du Burkina Faso [online], insd.bf [dostęp 2021-01-08] [zarchiwizowane z adresu 2021-01-09].

Bibliografia

  • Africa on a shoestring, Lonely Planet, 2004, str. 311
  • Nowa Encyklopedia Powszechna PWN, t. I, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1997, str. 496

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się