Basen w hotelu Marina Bay Sands w Singapurze, jeden z najsłynniejszych basenów infinity na świecie[1]
Ten sam basen z widocznym kanałem przelewowym

Basen infinity (ang. infinitynieskończoność) – rodzaj basenu użytkowego lub dekoracyjnego, w którym co najmniej jedna krawędź jest ukryta tworząc wrażenie bezkresu.

Baseny typu infinty budowane są zwykle na dużych wysokościach np. na dachach hoteli lub naturalnych wzniesieniach, w miejscach, gdzie tworzą złudzenie zlewania się tafli basenu z niebem lub morzem czy jeziorem[2].

Konstrukcja

Ukryta krawędź w tego typu basenach jest odpowiednio wyprofilowana, by nie wystawała ponad powierzchnię wody. Za krawędzią znajduje się kanał przelewowy, którym woda trafia do zbiornika buforowego, skąd następnie jest pompowana z powrotem do niecki tak, by utrzymać stały poziom wody w basenie[2]. Może to być również konstrukcja złożona z kilku basenów ułożonych kaskadowo[3].

Historia

Naturalny Diabelski basen na terenie Wodospadów Wiktorii

Inspiracją dla tego typu rozwiązań są naturalne formacje wodne, np. Diabelski basen na terenie Wodospadów Wiktorii czy naturalne baseny w Pamukkale, a także gospodarcze systemy hydrotechniczne, np. uprawy ryżowe[3].

Jednym z pierwszych przykładów wykorzystania efektu jest XVII-wieczna fontanna Walka Zwierząt projektu Jacques’a Houzeau znajdująca się w pałacu w Wersalu[3]. Za jednego z prekursorów basenów tego typu uznaje się amerykańskiego architekta Johna Lautnera, który zaczął budować baseny infinity w Kalifornii w połowie XX wieku[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Michelle Slatalla: Everything You Need to Know About Infinity Pools. Gardenista, 29 stycznia 2019. (ang.).
  2. a b Basen bez końca, chociaż... nie do końca. parkiwodne.pl, 22 września 2010.
  3. a b c Sabina Kuc: Baseny infinity. Pływalnie i baseny, 17 września 2013.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się