Alfabet Aurebesh - nazwy liter i ich odpowiedniki w języku angielskim

Aurebesh – fikcyjny alfabet używany w świecie Gwiezdnych wojen. Służy do zapisu wspólnego dla większości Galaktyki języka Basic - w istocie języka angielskiego [1]. Jego nazwa pochodzi od pierwszych liter alfabetu – aurek i besh, podobnie jak w przypadku samego słowa alfabet czy polskiego abecadło. Aurebesh występuje kilkakrotnie w filmach, a także w komiksach, grach fabularnych, grach komputerowych oraz innych materiałach związanych z Gwiezdnymi wojnami.

Ewolucja

Z początku litery wchodzące obecnie w skład tego alfabetu były sporadycznie wykorzystywane w dowolny sposób jako ornamenty symulujące napisy w "nieznanym języku" i nie tworzyły sensownych słów czy zdań - przykład takiego ich wykorzystania można zauważyć w Powrocie Jedi w scenie skanowania przylatującego na drugą Gwiazdę Śmierci promu. W latach 90. XX wieku Aurebesh został usystematyzowany przez twórców gry fabularnej SW RPG d6 i od tego czasu jego popularność zaczęła znacząco wzrastać. Obecnie większość napisów w Aurebeshu pozwala się bez problemów odczytać w języku angielskim - odpowiednie poprawki poczyniono nawet w niektórych miejscach w samych filmach podczas przygotowywania ich wznowień.

Mimo występowania w tym alfabecie znaków odpowiadających kilku literom alfabetu łacińskiego (np. ch (pol. cz), ae lub angielskie th), z reguły nie są one wykorzystywane przez osoby piszące w nim - a to ze względu na fakt, że popularne fonty komputerowe odwzorowują wprost na znaki aurebesha standardowe litery alfabetu łacińskiego.

Przypisy

  1. Galactic Basic Standard, Wookieepedia [dostęp 2019-05-15] (ang.).

Linki zewnętrzne

  • Aurebesh w Bibliotece Ossus (pol.)
  • Darmowy font TrueType oparty na alfabecie Aurebesh (ang.)
  • Esej o powstawaniu Aurebesha spisany przez jego twórcę (ang.)

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

drogi wodne znaki wodne sklep drogowy internetowy psiarek.eu kagance.eu

Podziel się