Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku
Akademia Finansów i Biznesu Vistula
Ilustracja
Data założenia

14 lipca 1994

Data likwidacji

01 października 2019 – przekształcenie w filię AFiBV

Typ

uczelnia niepubliczna

Patron

Aleksander Gieysztor

Państwo

 Polska

Województwo

 mazowieckie

Adres

ul. Ignacego Daszyńskiego 17
06–100 Pułtusk

Członkostwo

Socrates-Erasmus

Położenie na mapie Pułtuska
Mapa konturowa Pułtuska, w centrum znajduje się punkt z opisem „Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku”
Położenie na mapie powiatu pułtuskiego
Mapa konturowa powiatu pułtuskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku”
Położenie na mapie gminy Pułtusk
Mapa konturowa gminy Pułtusk, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku”
Ziemia52°41′57,3360″N 21°05′09,6720″E/52,699260 21,086020
Strona internetowa

Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (dawniej Wyższa Szkoła Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora), od 1 października 2019 Filia Akademia im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku Akademii Finansów i Biznesu Vistulauczelnia niepubliczna utworzona w 1994 roku przez Akademickie Towarzystwo Edukacyjno-Naukowe „Atena”. Jej pierwszym rektorem był prof. Andrzej Bartnicki.

Charakterystyka

Uczelnia posiadała prawo do nadawania tytułu licencjata i magistra, a od 2001 do nadawania stopnia doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie historia. W 2002 uprawnienia doktorskie otrzymał Wydział Nauk Politycznych. Dzięki możliwości nadawania stopnia doktora w dwóch dyscyplinach, decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego uczelnia otrzymała w 2006 nazwę Akademii Humanistycznej.

Siedzibą uczelni był Pułtusk, posiadała ona także wydziały w Ciechanowie.

W 1999 roku we Fromborku uczelnia utworzyła Bałtycki Ośrodek Badawczy, którego celem jest badanie historycznych kontaktów Mazowsza i Warmii oraz rozwijanie współpracy z instytucjami naukowymi i edukacyjnymi w rejonie Bałtyku. Rok później w roku 2000 został utworzony Ośrodek Studiów Epoki Napoleońskiej, który jest pierwszym w Polsce ośrodkiem zajmującym się badaniami naukowymi i popularyzacją epoki napoleońskiej.

Międzywydziałowy Instytut Antropologii i Archeologii AH, na zaproszenie biskupa dr Jacka Jezierskiego, biskupa pomocniczego warmińskiego (w latach 1994–2014), podjął się w 2004 roku zadania odszukania grobu Mikołaja Kopernika w katedrze we Fromborku. Mikołaj Kopernik był jednym z kanoników w tej katedrze i został pochowany gdzieś pod jej posadzką, a miejsce jego grobu nie zostało oznaczone. Poszukiwanie zakończyło się sukcesem, jak również rekonstrukcja wyglądu słynnego astronoma w chwili śmierci, gdy miał 70 lat. Trwają nadal dalsze badania nad pełną identyfikacją szczątków zmarłego przez próby porównania jego kodu genetycznego DNA z kimś ze zmarłych lub żywych potomków z jego rodziny.

Akademia Humanistyczna była członkiem Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, należała także do European University Association oraz Compostela Grupo De Universidades.

Uczelnia utrzymywała wysoką pozycję w rankingach szkół wyższych przeprowadzanych przez „Wprost” oraz „Politykę”, jej kadrę naukowo-dydaktyczną stanowiło ponad 750 nauczycieli akademickich, wśród nich profesorowie lub profesorowie-emeryci Uniwersytetu Warszawskiego i PAN, była organizatorem Olimpiady Wiedzy o Unii Europejskiej.

W połowie drugiej dekady XXI wieku uczelnia zaczęła odczuwać poważne problemy finansowe i organizacyjne związane ze spadkiem rekrutacji nowych studentów. W roku 2017 ówczesny rektor, prof. Adam Kosecki w wywiadzie dla lokalnego portalu informacyjnego pułtusk24.pl krytycznie odniósł się do plotek dotyczących kryzysu uczelni, podkreślał, że instytucja nie jest zadłużona i reguluje wszystkie zobowiązania, ale przyznawał, że ma duże problemy z rekrutacją studentów, a jej obiekty są tylko częściowo wykorzystywane. Rozmówca potwierdził też możliwość połączenia Akademii Humanistycznej z inną uczelnią[1]. Informacja o przejęciu Akademii Humanistycznej przez Akademię Finansów i Biznesu Vistula została podana do publicznej wiadomości we wrześniu 2019 roku[2], w inauguracji nowego roku akademickiego 6 października 2019 nie uczestniczyli już członkowie władz Akademii Humanistycznej, natomiast w uroczystości wzięli udział rektor prof. Wawrzyniec Konarski oraz inni przedstawiciele kierownictwa AFiBV[3].

Wydziały i kierunki

Jako samodzielna uczelnia Akademia Humanistyczna dawała możliwość podjęcia nauki na dziesięciu kierunkach I i II stopnia:

Obecna oferta edukacyjna opisana jest w zakładce filii na stronie Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Absolwenci

Wykładowcy

Przypisy

  1. Anna Morawska, Akademia Humanistyczna nie na sprzedaż!, pułtusk24.pl, 20 czerwca 2017.
  2. Akademia Humanistyczna częścią Grupy Uczelni Vistula, pułtusk24.pl, 7 września 2019.
  3. Akademia Humanistyczna im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku, Facebook, 9 października 2019.

Linki zewnętrzne

  • Strona główna Akademii Humanistycznej [strona nieaktywna]
  • Strona Akademii Finansów i Biznesu Vistula https://www.vistula.edu.pl/filia-pultusk/kierunki-studiow/

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się