Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „dwa”. Zobacz też: występowanie „dwa” w tytułach artykułów.
2
0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

0 10 20 30 40 50 60 70 80 90 100

faktoryzacja liczba pierwsza
dzielniki 1, 2
zapis rzymski II
dwójkowo 10
ósemkowo 2
szesnastkowo 2
przedrostki di- (gr.)
dou- (łac.)
Wartości funkcji teorioliczbowych
φ(2) = 1 τ(2) = 2
σ(2) = 3 π(2) = 1
μ(2) = -1 M(2) = 0

2 (dwa) – liczba naturalna następująca po 1 i poprzedzająca 3. 2 jest też cyfrą wykorzystywaną do zapisu liczb w różnych systemach, np. w ósemkowym, dziesiętnym i szesnastkowym systemie liczbowym. Warunek podzielności zapisanej w systemie dziesiętnym liczby przez 2 to, aby miała ona ostatnią cyfrę 0, 2, 4, 6 lub 8. Jest to jedyna parzysta liczba pierwsza.

Historia

Evolution2glyph.png

Symbol dwa używany współcześnie wywodzi się od hinduskich Braminów, którzy zapisywali dwójkę jako dwa poziome odcinki (taki kształt tego symbolu został przyjęty w Chinach i do dziś jest tam używany; łatwo też zauważyć analogię do rzymskiego symbolu II). W hinduskim państwie Gupta odcinki odwrócono o 45 stopni, czasami również górny odcinek skracano i zaginano ku środkowi dolnego odcinka. W Nagari, dla przyspieszenia zapisu, górny odcinek zaczęto łączyć z dolnym. Współczesny kształt otrzymujemy przywracając dolny odcinek do pozycji poziomej, ale górny pozostawiając jako krzywą łączącą się z odcinkiem dolnym[1].

Dwa w matematyce

  • Warunek podzielności zapisanej w systemie dziesiętnym liczby przez 2, to aby miała ona ostatnią cyfrę 0, 2, 4, 6 lub 8
  • Liczbę całkowitą podzielną przez 2 nazywamy liczbą parzystą
  • 2 jest najmniejszą liczbą pierwszą
  • 2 jest jedyną parzystą liczbą pierwszą

Dwa w nauce

Dwa w kalendarzu

2. dniem w roku jest 2 stycznia. Zobacz też co wydarzyło się w 2 roku n.e.

2. miesiącem w roku jest luty.

Zobacz też

Przypisy

  1. Georges Ifrah: The Universal History of Numbers: From Prehistory to the Invention of the Computer. tł. David Bellos et al.. Londyn: The Harvill Press, 1998, s. 393, Fig. 24.62.

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Szamba betonowe Namysłów z całego świata szara ruda rudo-szara wymiary granatowa czerwona kostka granitowa na podjazdy i chodniki ścierzki brukarstwo

Podziel się