Żmija kaukaska
Vipera kaznakovi[1]
Nikolsky, 1909
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Rząd

łuskonośne

Podrząd

węże

Rodzina

żmijowate

Podrodzina

żmije

Rodzaj

Vipera

Gatunek

żmija kaukaska

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania

Żmija kaukaska (łac. Vipera kaznakovi) – gatunek jadowitego węża z rodziny żmijowatych. Zamieszkuje tereny od zachodniego Kaukazu do Morza Czarnego i północno-wschodniej Anatolii do wysokości 3000 m n.p.m.[3]

Opis

Żmija kaukaska osiąga przeciętną długość 50 cm, przy czym samice są większe niż samce i mają w niektórych przypadkach ok. 75 cm. Mają kolor jasnożółty, beżowy, czerwonawy, oraz szaro-brązowy i ciemnoszary z ostro oddzielonym zygzakiem na plecach, który spaja się z lekkimi wybrzuszeniami i pokrywa prawie całe ciało gada. Po obu stronach żmija posiada duże, owalne i ciemne plamy. Okazjonalnie występują także całkowicie czarno zabarwione, tzw. melaniczne, osobniki. Górna część głowy jest ciemna z małymi jasnymi plamkami, szyja charakteryzuje się typowym wzorem V, a nad oczami ciągnie się ciemny pasek skroniowy. Głowa jest wyraźnie oddzielona od tułowia. Oczy żmii są wyposażone w pionowe źrenice.

Występowanie

Żmiję kaukaską można spotkać tylko od zachodniego Kaukazu do Morza Czarnego i północno-wschodniej Anatolii. Preferują gęsto zalesione i wilgotne tereny oraz niskopienne lasy górskie. Ponadto występują także na łąkach oraz terenach rolniczych, można je spotkać na wysokościach do 2000 m.

Tryb życia

Żmija kaukaska jest aktywna za dnia. Jest bardzo płochliwa i często się chowa. Wygrzewa się wśród niskich krzewów i ucieka w razie zagrożenia. Okres snu zimowego jest w wypadku tego gatunku krótki. Odżywia się przede wszystkim myszami i szczurami, jak i jaszczurkami i małymi ptakami, które zabija jadem. Małe osobniki jedzą szarańcze i młode jaszczurki. Wąż jest żyworodny.

Jad

Jad żmii kaukaskiej jest tak jak w przypadku wszystkich żmij hemotoksyczny. W razie ukąszenia wymagane jest leczenie z odpowiednią antytoksyną.

Przypisy

  1. Vipera kaznakovi, [w:] Integrated Taxonomic Information System (ang.).
  2. Vipera kaznakovi, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  3. Vipera kaznakovi. The Reptile Database. [dostęp 2010-09-06]. (ang.).

Witaj

Uczę się języka hebrajskiego. Tutaj go sobie utrwalam.

Źródło

Zawartość tej strony pochodzi stąd.

Odsyłacze

Generator Margonem

Podziel się